Advertorial

Facebook Reklamlarının Psikolojik Etkileri

Günümüzde aylık toplam 2 milyardan fazla aktif kullanıcıya sahip olan sosyal medya platformu Facebook, bu yönüyle birçok markanın dikkatlerini üzerine çekmiştir. Çünkü Facebook reklamlarının psikolojik etkileri kullanıcılar üzerinde bir hayli fazla olmaktadır. Sahip olduğu kullanıcılarının çoğu da Facebook’a mobil cihazları üzerinden bağlanmaktadırlar. Bu sebeple de birçok marka sponsorlu reklam giderlerinin büyük bir kısmını Facebook’a ayırmaktadır.

Dünya genelinde çok geniş bir kitleye ulaşma imkânı tanıyan Facebook şirketine 5 milyondan fazla marka aylık olarak düzenli bir şekilde reklam yayınlamaktadır. Bu yazımızda sizlerle elimizden geldiğince reklamların insanlar üzerinde ne kadar etkili olduğu üzerinde durmaya çalışacağız.

Reklamların İnsanlar Üzerindeki Etkileri

Eskiden reklam harcamalarının çoğu gazete, dergi, radyo ve televizyon gibi kanallara yapılmaktaydı. Dijital dönüşüm ve gelişmeler neticesinde hayatımıza giren internet ve sosyal medya uygulamaları ise reklamcılık alanında bambaşka bir çığır açmıştır. Özellikle Facebook reklamları günümüzde reklamcılık alanında en büyük orana sahip olmaktadır. Reklam pazarı sadece dünyada değil son zamanlarda bizim ülkemizde de oldukça önemli bir oranda artış göstermiştir. Yapılan araştırmalar reklamı yapılan ürünlere karşı tüketicilerin daha bir ilgili olduğunu ortaya koymaktadır.

Özellikle son dönemde etkinlikleri bir hayli artan sosyal medya platformları insanları etkilemede oldukça önemli bir rol üstlenmektedirler. İlk olarak 199’lü yılların başında insanların bilinçaltlarının güdülenebileceğini keşfeden reklam yapımcıları, psikoloji alanında çalışan uzmanlarla birlikte gizli mesaj içeren reklamlara ağırlık vermişlerdir. Şimdi sizlere madde madde reklamın etkilerinden bahsetmeye çalışacağız.

  • Özellikle sosyal medya ortamı kesinlikle buralarda vakit geçiren insanları etkileme adına en mükemmel platformlar olmaktadır. Bu yüzden birçok marka bu platformlarda ürünlerinin tanıtımını yapabilmek için milyarlarca Dolar para harcamaktadır. Çünkü insanlar reklamlarda gördükleri ürünlere karşı satın alma konusunda çok daha istekli olmaktadırlar.
  • Günümüzde artık reklam giderlerinin neredeyse tamamına yakını sosyal medya platformlarına aktarılmaktadır. Çünkü insanların neredeyse tamamı akıllı telefonları üzerinden bu sosyal medya platformlarında vakit geçirmekteler.
  • Reklam konusunda psikolojik etkiler unsurunun farkında olan özellikle büyük firmalar hiçbir masraftan kaçınmamakta ve reklam alt yapısına devasa bütçelere ayırmaktalar.
  • Bir ürünün satışını kalitesinden ziyade başarılı çekilmiş ve doğru platformlarda yayınlanmış reklamının etkilediği araştırmalarca ispatlanmıştır.
  • Burada en önemli olan ise üretilen ürünün hedef kitlesinin çok iyi belirlenmesi gerekliliği olmaktadır. Bu konuda da alanında uzman ekiplerle çalışan reklam ajanslarından yardım alabilirsiniz.
  • Eğer reklam yapacağınız kitleyi, bu kitlenin psikolojisini doğru tespit eder ve bu kitleye reklamınızı doğru kanallar üzerinden ulaştırırsanız, ürün pazarlama konusunda çok başarılı olabilmektesiniz.
  • Özellikle günümüz reklam şirketleri artık ürün tanıtımı yaparken, özellikle hedef kitlenin belirlenmesine ve psikolojik çalışmalara çok büyük önem göstermektedirler. Çünkü şirketler sosyal medya platformları üzerinden müthiş derecede reklam kaynaklı satış yapıldığının farkına varmış durumdalar.
  • İnsanlar Facebook başta olmak üzere onun gibi sosyal medya platformlarında gezinirken sayfanın sağında, üstünde, ortasında ya da altında çıkan reklamlar kullanıcılar farkında olmadan bilinçaltlarında yer etmektedir. Belli bir süre sonra içsel bir dürtü olarak kullanıcılar aslında kendi ihtiyaçları olan ve sürekli reklamlar sayesinde de önlerine gelen ürünlere önce bakma sonra da o ürünleri alma ihtiyacı hissetmekteler.
  • Bu konuda oldukça başarılı çalışmalara imza atan Facebook reklamlar, birçok uzmanın üzerinde çalıştığı ve adeta arz talep olacak şekilde doğru adreslere kanalize edilen reklamlar olmaktadır.
  • Hakiki manada reklamcılık metodoloji işidir, psikoloji işidir, doğru hedef kitle tespit ve mükemmel bir analiz işi olmaktadır. Bu konuda başta Facebook reklamları ve diğer sosyal medya uygulamaları oldukça yol kat etmişe benziyorlar.

 
Teknolojinin imkanları ile birlikte artık bu alanda sizlere en iyi şekilde hizmet sunan 618media.com sayesinde, kolaylıkla sosyal medya çözümlerini elde edebilir ve böylelikle facebook, youtube, İnstagram reklamları gibi bir çok reklam işlerinizi de profesyonel olarak hallederek firmanızı çok daha fazla kişiye ulaştırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir