Güncel

Rusya teröristlere verilen sürenin dolmasına dakikalar kala duyurdu: Çekilme tamamlandı

Rusya müdafaa Bakanı Sergey Şoygu, Soçi’de yapılan Türk-Rus mutabakatı uyarınca Suriye’nin kuzeydoğusundaki pkk terör örgütü YPG’nin emniyetli bölge dışına çıkarma çalışmalarının planlanandan evvel tamamlandığını belirtti. Rusya ile yapılan uzlasma gereği süre bu erken saat 18:00’da doldu.

Ermenistan müdafaa Bakanı David Tonoyan’la Erivan’da yaptığı müzakere esnasında açıklamalarda bulunan Şoygu, “Güvenlik koridoru oluşturulacak bölgeden silahlı güçlerin çıkarılması, planlanandan evvel tamamlandı. Bu bölgeye Suriye sınır muhafızları ile Rus askeri polisi girdi” dedi.

ülkemiz ve Rusya, YPG’ye bağlı birliklerin harekât bölgesinden çekilmesi amaciyla anlaşmaya varmıştı. Soçi’deki uyusmaya göre ülkemiz çekilme amaciyla 150 saat süre vermişti.

mevzubahis 150 saat bu erken saat 18.00’de sona eriyordu.

ÇAVUŞOĞLU: ÇEKİLME HENÜZ TAMAMLANMADI

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise bu izahtan evvel “Çekilenler de var. Rejim ve Rusya bunu teyit ediyor. Daha tamamını çekildiğini dile getirmek mümkün değil. Askerlerimiz arasında temas var. Rusya’dan askeri heyet geliyor.” demişti.

AKAR: TERÖRİSTLERİN BÖLGEDE KALDIĞI GÖZÜKÜYOR

ulusal müdafaa Bakanlığı’ndan yapılan izaha göre, ulusal müdafaa Bakanı Hulusi Akar, medya mensuplarıyla görüştü. hasbihal esnasında gündeme ait sualleri da cevaplayan bakanimiz Akar, pkk terör örgütü PKK/YPG’nin harekat bölgesinden çekilmediğini söyledi. Akar ayrıca, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ askeri ataşesini Genelkurmay’a çağrı edip bu vaziyeti sorduklarını ve izahat istediklerini söyledi.

VİDEO: Rusya teröristlere verilen zamanin dolmasına dakikalar kala duyurdu: Çekilme tamamlandı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir