Güncel

İstanbul’da bir DEAŞ operasyonu daha: 10 gözaltı

Terör örgütü DEAŞ’ın elebaşı Bağdadi’nin Suriye’nin kuzeyindeki İdlib’de öldürülmesinin derhal peşinden çarpıcı eylem hazırlığında olduğu saptanan H.K., R.K., H.U. ve B.Ç., bu sabaha karşı İstanbul İstihbarat ve Terörle ugras Şube Müdürlüğü ekiplerince düzen eden operasyonda gözaltına alındı. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları esnasında eylem yapmaya hazırlandıkları için şahısların, hücum amaciyla lojistik sağlayacak kişilerle bağlantıya geçtikleri sırada yakalandığı kaydedildi.

Güvenlik güçleri, örgüte 2. tek harekât dahada düzenledi. pkk terör polisince DEAŞ’ın başka tek hücresine yapılan operasyonda, teşkilat yerine Suriye ve Irak benzeri çatışmalı bölgelerde bulundukları ve İstanbul’a gelerek örgütsel faaliyetlerine ayni ritimde devam ettikleri değerlendirilen İ.S., C.A. ve E.E. adli üç Türk ile 7 yabancı toplaminda 10 kişi dahada yakalandı. Yabancı tebaalı şüpheliler amaciyla sınır dışı edilmek üzere işlem başlatıldığı, Türk kökenli şüphelilerinse sorguya alındığı öğrenildi.

Yapılan operasyonlarda ele geçirilen tek adet Baretta marka silah ve bu silaha ait 63 mermi, tek adet Magnum marka pompalı tüfek ve bu tüfeğe ait 35 dolu fişek, çalıntı olduğu saptanan tek araç, çok sayıda örgütsel doküman ve dijital materyal de incelemeye alındı.

Sadık Kahraman

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir