Güncel

EYT’liler için komisyonda üç farklı teklif var

Tüketici müracaat Merkezi (TBM) yasamsal Güvenlik Komisyonu Başkanı Ali Duman, nihayet tek bir sene içinde ülkemiz hatri sayilir büyüklükte millet Meclisi’nde, Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) yararına 20 dolayında kanun önerisi verildiğini ve tekliflerde üç değişik emeklilik yönteminin yer aldığına dikkat çekti.

Duman, mevzu hakkinda gelişmelerin, “maç esnasında kaide değiştirilmesini” andırdığına işaret ederek, şu değerlendirmeyi yaptı:

“1999 seneninde 4447 sayılı kanun ile ansızın emeklilik ıslak sınırı yasası getirildi. dahada sonra, dönemin Bir takım milletvekillerinin itirazıyla mevzu Anayasa Mahkemesi’ne civarindan gitti. 2002 seneninde ıslak haddi yasası tekrar düzen ederek 4759 sayılı yasayla şimdiki nihayet şeklini aldı. bütün yeryüzünde olabilitesi çok var olan haklar ilkesi uyarınca aleyhte çıkan tek kanun geriye doğru işletilemez iken, Ne yazık ki bu kanun geriye doğru işletilerek, kadınlar amaciyla 08.09.1981’den, erkekler amaciyla ise 08.09.1976 tarihinden ardindan evvel kez SGK’lı çalışmaya başlayan herkesi kapsamış oldu. Şayet kanun onay edildiği tarihten bu yana olabilitesi çok olup geçmişi kapsamasaydı, bu erken EYT olarak onay edilen milyonlarca emekçi çalışan mağdur olmamış olacaktı. Nitekim 2008 seneninde da tertemiz yasayla ıslak haddi koşulları değiştirildi ama geriye doğru işletilmediği amaciyla bu hususta tek mağduriyet mevzubahis olmadı. durum itibariyle, 20 seneden beri yasanın geriye doğru işlemiş olması hasebiyle emekçi çalışanlar dogruluk ettiği halde çalisma süresini tamamlamis Başka bir deyişle emekli olamıyor ve dogruluk kaybına uğramış oluyorlar.”

HANGİ TEKLİF YASALAŞIRSA, KİMLERİ NE ŞEKİLDE ETKİLEYECEK?

TBMM’ye sunulan kanun teklifleri incelendiğinde üç değişik yöntemin belirginleştiğini belirten Duman hangi öneri yasalaşırsa, kimleri ne şekilde etkileyeceğini şöyle açıkladı:

Birinci yönteme göre; kadın amaciyla 50, bay amaciyla 55 yaşını doldurmuş ve asgari 3,600 vakit hizmeti bulunan çalışanları dikkate almaktadır. Şayet bu öneri 2019 senesi içinde onay edilirse, 1969 senesi ve döneminden evvel doğan 3,600 hergün (10 yıl) hizmeti bulunan kadınlar ile 1964 senesi ve döneminden evvel doğmuş ve tekrar 3,600 vakit hizmeti var olan bay çalışanları kapsamış olacak. bunun için göre, sosyal güvenlik müessesesi evvel giriş tarihleri 08.09.1999 ve döneminden evvel olsa dahi bu tarihlerden ardindan doğanlar faydalanamamış olacaktır.

İkinci yönteme göre ise, ıslak haddi dışında var olan ama başka koşulları adina getirmiş çalışanların emeklilik koşulları şöyle olacak. 4447 sayılı yasaya göre çalisma süresini tamamlamis Başka bir deyişle emekli olabilmek amaciyla üç esas kaide var;

“BU ÜÇ ŞARTI YERİNE GETİREN EMEKLİ OLABİLİYOR”

– Çalışma hizmetini bitirmiş olmak. Yani, SSK’da 5,000 vakit ile 5,975 vakit arası evvel girişe göre belirleniyor, Bağ Kur ve çalisma süresini tamamlamis Başka bir deyişle emekli Sandığı’nda ise kadın çalışanlar amaciyla 7,200, bay çalışanlar amaciyla 9,000 gün.

– Çalışma süresini bitirmiş olmak, Başka bir deyişle evvel giriş tarihinin üzerinden kadınlarda 20 yıl, erkeklerde ise 25 sene geçmiş olması.

– ıslak haddini bitirmiş olmak Başka bir deyişle kadınlarda 40-58 yaş, erkeklerde ise 44-60 ıslak arasında bulunmak.

Bu üç koşulu adina getiren çalisma süresini tamamlamis Başka bir deyişle emekli olabiliyor. 2019 seneninde bu öneri onay edilirse, ıslak haddi dış dediği amaciyla başka iki koşulu adina getirmek açısından bakıldığında SSK amaciyla 5975 güne civarindan hizmetin dolmuş olması, Bağ Kur ve çalisma süresini tamamlamis Başka bir deyişle emekli Sandığı amaciyla ise kadınlarda 7,200 günün erkeklerde ise 9,000 hergün hizmetin tamamlanmış olması gerekecek. ama bay çalışanlardan 1994 yılından ardindan evvel kez çalışmaya başlayanlar çalışma süresi açısından faydalanamamış olacaktır.

Üçüncü yöntemin seçenek edilip, yasalaşması seklinde ise; 08.09.1999 ve döneminden evvel önce kez sosyal güvenlik müessesesi kapsamında çalışmaya başlayan herkesin kadın veyahut bay çalışan ayrımı yapılmadan 5,000 hergün hizmet ile çalisma süresini tamamlamis Başka bir deyişle emekli olması gerçekleşebilecek, böylelikle EYT onay edilen herkesi kapsamış olacaktır. ama tekliflerin geçerlilik süresi incelendiğinde üç ay veyahut atı ay yürürlükte kalmasının öngörüldüğü dikkat çekiyor. Oysa bu öneri onay edilir ve metot benimsenirse, 4447 sayılı yasaya göre dogruluk kaybına uğramış herkesin yasadan faydalanabilmesi amaciyla Yasanın 25 sene çalışma süresi açısından 08.09.2024 tarihine civarindan olabilitesi çok olması gerekecektir.”

“FARKLI BİR kanun TEKLİFİ OLUŞTURULABİLİR”

Duman sözlerini şöyle tamamladı:

“01 Ekim 2019 tarihinde TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ tertemiz asama yasama faaliyetine başlamış olacak. Bu kanun teklifleri görüşülmeye başlandığında hangi yöntemin dikkate alınacağını herkes, her birimiz heyecanla bekliyoruz. tertemiz dönemde özellikle Cumhurbaşkanlığı’mızın ve alakalı bakanlığın çalışmalarıyla dahada değişik tek kanun önerisi oluşturulabilir. neden EYT gerekse başka sosyal güvenlik müessesesi konularıyla alakalı tertemiz kanun teklifleri gündeme gelebilir.”

Kaynak: DHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir