Güncel

Şanlıurfa’da 2 bin yıllık zeytin ağacı her yıl zeytin vermeye devam ediyor

Şanlıurfa‘nın kent merkezine 40 kilometre uzaklıktaki Altınbaşak mahallesi kırsalındaki zeytin ağacı doğa Varlıkları savunma heyeti tarafından 2017 seneninde ‘Anıt Ağaç’ olarak tescil edildi. türk mali ve yabancı turistlerin alakasını çeken 6,5 metre çapındaki ağaç, yöre halkına göre iki bin senedir Cudi cinsi zeytin vermeye ayni ritimde devam ediyor.

“EN ÇOK ZEYTİN FİDANI DİKECEĞİZ”

Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, iki bin senelik zeytin ağacından esinlenerek bu sene içinde 5 milyon fidan dikilmesine karar verildiğini belirterek en çok zeytin ağacı dikeceklerini söyledi. Erin, “Kentin en çok ihtiyacı var olan ağaçlandırma konusundaki eksikliğimizi hızlı tek şekilde kapatmaya baz alinarak olarak Yemyeşil Şanlıurfa Platformumu’nun Valilik önderliğinde oluşturduk. Şanlıurfa’da başlattığımız ağaçlandırma kampanyası zeytin temalı olarak başladı. Bunun tek nedeni vardı. Şanlıurfa’nın Göbeklitepe’yle kıymetli var olan iki bin senelik geçmişi var olan savunma kurulunca savunma altına alınan tek zeytin ağacımız vardı. Ondan esinlenerek bunun benzeri tek kampanyayı başlattık. Bu sene içinde 5 milyonun üzerinde fidan dikmeyi gerçekleştirmek istiyoruz. Bunun hatri sayilir büyüklükte tek bölümünü de zeytin fidanları oluşturacaktır.” dedi.

“BİZ BU civarindan YAŞLI OLDUĞUNU DÜŞÜNMÜYORDUK”

Zeytin ağacının atalarından kalma olduğunu ve her sene zeytin verdiğini belirten Altunbaşak semt Muhtarı İbrahim Kaya, “Bizim bu tepedeki zeytin ağacı iki bin senelik tek ağaçtır. Bizim zeytin ağacımız çok ihtiyar tek ağaç. Geçmiş senelerde Harran Üniversitesi ve Ankara’dan profesörler buraya geldi misal aldılar. Tahlilini yaptılar ve bu ağacın iki bin senelik olduğunu söylediler. Biz üç kuşaktır burada yaşıyoruz. takriben 100 sene evvel dedemiz de bu ağacı gördü. Ağaç aynı bu şekildeydi. Profesörlerin kurduğu komisyonun laboratuvar neticeleri iki bin senelik olduğunu tespit etti. Biz ağacın bu civarindan Daha önceki olmasını beklemiyorduk. 500-600 senelik bekliyorduk. Profesörlerin aldığı sonuçtan ardindan iki bin senelik olduğu tespit edildi.” dedi.

Kaynak: DHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir