Güncel

ABD’de elektronik sigaradan 8. ölüm

ABD’de sağlık yetkilileri, elektronik sigara kullanımı ile irtibatlı olarak rahatsızlanıp hayatını kaybedenlerin sayısının 8’e yükseldiğini açıkladı. Ayrı olarak toplaminda olay sayısının 500’den çok olduğu ve hepsinin elektronik sigara kullanımı sonrası akciğer problemi yaşadığı aktarıldı. Amerika Birleşik Devletleri Hastalık denetim ve savunma Merkezi yaptığı izahta 38 eyalette 380 var olan olay sayısının tek hafta içinde 530’a yükseldiğini belirtti. Vakaların üçte ikisinin 18 ila 34 yaşları arasında ve dörtte üçünün bay olduğu belirtildi.

Missouri sağlık Yetkilileri, St. Louis Hastanesinde rehabilitasyon gören 40 yaşlarında tek adamın elektronik sigara kullanımı ile alakalı ‘gizemli akciğer hastalığı’ hasebiyle sekizinci ölümün gerçekleştiğini açıkladı. Uzmanlar, Daha tıbbı olarak tanımlanamayan ve sekizinci ölümün gerçekleştiği bu hastalık hasebiyle elektronik sigara kullanılmamasını öneri ediyor. Amerika Birleşik Devletlerinde elektronik sigara kaynaklı akciğer hastalığından evvel vefat ise Ağustos ayında Illinois’te alana gelmişti.

Elektronik sigara kullanımı bu ülkelerde yasak

Öte istikametten ABD’de de gerçekleşen ölümlerin derhal peşinden elektronik sigaranın yasaklanması amaciyla adım atacağını açıklamıştı. Elektronik sigara kullanımının yasak olduğu ülkeler arasında ise Türkiye, Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri, Singapur, Hong Kong, Hindistan, Tayland yer alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir