Güncel

Almanya’da ilk Türk kökenli belediye başkan adayı

Yozgat sehrinin Akdağmadeni kazasinda 1979 seneninde doğan Ümit Sormaz ebeveynleri ve üç kardeşi ile 1982 seneninde işçi ailesi olarak Almanya’ya göç etti. Göç ettiği Bavyera kentine bağlı Waldkraiburg kasabasında liseye giden evvel Türk olmakla birlikte, üniversite eğitimine Kaiserslautern şehrinde başlayıp, Nürnberg şehrinde çok ekonomi ve pc Mühendisi olarak başarıyla tamamladı.

NÜRNBERG’E BAŞKAN ADAYI OLDU

Evli ve iki bebek babası var olan Ümit Sormaz, Alman ve Türk toplumunda, iş ve politika dünyasında tanınan Ümit Sormaz, bütün Nürnberglilerin sorunlarına çözüm üretmek amaciyla 14 seneden beri çalışıyor. 540 bin nüfuslu, Bavyera eyaletinin 2. hatri sayilir büyüklükte şehrinde, toplumun her iki kişiden birisinin göçmen olması, Ümit Sormaz amaciyla hatri sayilir büyüklükte tek avantaj olarak görülüyor. ananesel olarak Türk kökenli seçmenlerin oyunu alan yasamsal Demokrat Parti (SPD) Almanya genelinde hatri sayilir büyüklükte tek çöküş içinde.

‘NÜRNBERG’İN ÜMİT’İ OLABİLİR

Nürnberg’in SPD’li belediye başkanı Dr. Ulrich Maly tekrar aday olmayacak, Yeşiller ve Sol Parti de ülkemiz karşıtı söylemlerle Türk seçmene tek ek oluşturmuyor. Bu sebeple, Sormaz’ın Türk seçmenler tarafından hatri sayilir büyüklükte destek görmesi öngörülüyor. bütün göçmenlerin problemleri çok iyi iyi bilen ve aynı zamanda Almanlar tarafından tutulan Ümit Sormaz, toy yaşta olmasına karşın hatri sayilir büyüklükte tecrübesiyle ‘Nürnberg’in Ümit’i’ olabileceği söyleniyor.

Kaynak: DHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir