Güncel

İstanbul’da tüyler ürperten olay! Mezarları talan ettiler

İstanbul’da Arnavutköy’e bağlı Yassıören mahallesi sakinlerinin hırsızlar ve defineciler ile başı dertte. Yassıören Mezarlığı’nda defineciler tarafından tahrip edilen 100-150 senelik mezarlar ve kabir taşlarına her vakit tek yenisi ekleniyor.

Yassıören Mahallesi’ndeki Asri Kabirliği konuk tutan definecilerin hedefinde 100-150 senelik mezarlar var. Dilden dile dolaşan ve kent efsanesine dönüşen ‘Eski kabirlerin içinde define var’ söylentileri definecilerin iştahını kabarttı. Altın ve mücevherat arama umuduyla kabirliğe dadanan defineciler, alanda güvenlik kamera sistemi olmamasından cesaret alarak devamlı kazı yapıyor. kabirleri kazan defineciler hiçbir define bulamadıkları gibi, mezardaki ölülerin kemiklerini de ulu ortada yerde bırakarak kayıplara karışıyor. vaziyete isyan eden Yassıören mahallesi sakinleri, yetkililerden yardım istiyor.

150 YILLIK Kabirlerde ALTIN, MÜCEVHER UMUDU

Yassıören mahallesi Muhtarı Abdülkadir Atay, şunları söyledi:

“Mezardaki ölülerimize huzurlu vermiyorlar. Defineciler ayrı, hırsızlar ayrı. Mezarlığımızda define filan da yok zaten. Daha önceki takriben 150 senelik tek kabirlik olduğu amaciyla kulaktan kulağa söylentilerle burada define olduğunu duyan defineciler ne yazık ki mezarlığımızı talan ediyorlar. Define bulamadıkları gibi, ölülerimizi de rahatsız ediyorlar. Her kazılan kabrin yanı başında Ne yazık ki bacak, kafatası ve kol kemiklerini görüyoruz. Bu da bizim içimizi sızlatıyor gerçekten.

bu erken dahi mezarlığımızın demir döküm kapısı çalındı. Büyükşehir Mezarlıklar Müdürlüğü tarafından yaptırılan ve takriben 3-5 bin Lira var olan demir kapıyı çalacak civarindan alçalmış tek güruh ile karşı karşıyayız. büyük olasılık çaldıkları kapıyı ya hurdacılara veyahut 2. el olarak başka tek yere satacaklar. jandarmaya bildirdim, umarım yakalanırlar. Bu hırsızları ve definecileri Allah’a havale ediyorum” dedi.

GÜNDÜZ KEŞİF GECE TALAN

kabirlikte bulunan akrabalarının mezarlarının başındaki zarar veren otları temizlediği sırada ellerinde cihazlarla dört kişinin gündüz zamanı kabirliğe geldiğini söyleyen Yassıören sakini tek yurttaş da “Muhtarımızı bilgilendirdim. ama bu defineciler gündüz bulgu amaciyla geliyor ve kazacakları yeri belirleyip gidiyorlar. Geceleri ise gelip bu kabirleri kazıyorlar. Ne yazık ki ne ölülerimize huzurlu var, ne de dirilerimize. tek istikametten hırsızlar, başka istikametten da defineciler mezarlığımıza musallat olmuşlar. Geçtiğimiz günlerde tekrar Daha önceki tek kabiri takriben üç metre kazmıştı defineciler. kabirden çıkan kemikleri ise Allah korkusu olmayan bu defineciler uluorta yere bırakıyorlar. Sağ olsun muhtarımızın çabasıyla tekrar toprağa gömüyoruz. kabirliğe ve ölüye saygı yok ne yazık ki” dedi.

Kaynak: DHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir