Güncel

ABD’den Venezuela Açıklaması: Gerekirse Askeri Müdahale Yaparız

Venezuela’da tek grup asker Nicolas Maduro idarenine karşı vuruş girişimi başlatmıştı. hükümet Başkanı Maduro, vuruş girişiminin bastırıldığını duyurmuştu. AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Dışişleri Bakanı Pompeo, konuya ait yaptığı izahta “Venezuela’da askeri müdahale imkan dahilinde.” dedi.

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, ülkesinin Fox Business Network tv kanalına konuştu. vuruş girişiminin başarısızlıkla sonuçlandığı Venezuela ile alakalı şu ifadeleri kullandı:

“Askeri müdahale imkan dahilinde. koşul olan buysa, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ bunu yapacak. ama barışçıl geçişi seçenek ederiz.”

“RUSYA MADURO’YU İKNA ETTİ” İDDİASI

Pompeo, CNN televizyonunda yaptığı açıklamada, Venezuela hükümet Başkanı Nicolas Maduro’nun Bir gün evvel erken saatlerinde “Ülkeyi terk edeceğini, ama Rusya’nın onu kalması amaciyla inandirma ettiğini” argüman etmişti. Pompeo Ayrı olarak “Bildiğimiz kadarıyla, erken pistte onu götürecek tek tayyare bekliyordu ve gitmeye hazırdı. ama Ruslar onu kalması amaciyla inandirma etti” demişti.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo

MADURO: vuruş GİRİŞİMİ BASTIRILDI

Maduro da, kendisini “geçici hükümet başkanı” duyuru eden Juan Guaido tarafından başlatılan vuruş girişiminin bastırıldığını açıklama ederek suçluların cezasız kalmayacağını söyledi. Girişime katılanlar Anayasa ve cemiyet huzurunu amaç almaktan yargılanacak.

Nicolas Maduro

VENEZUELA’DA NE OLUYOR?

Venezuela’da 23 Ocak’ta kendini hükümet başkanı duyuru eden Meclis Başkanı Guaido, Bir gün evvel Twitter’dan yayımladığı üç dakikalık tek videoyla halka ve askerlere sokağa çıkma çağrısı yapmıştı. Guadio, Caracas’taki La Carlota sema Üssü yakınının çevreninde tek grup askerle partisinin ev hapsindeki Daha önceki öncüsü Leopoldo Lopez’i de alarak çektiği videoyu Twitter hesabından yayımlamıştı. başşehir Caracas’ta Bir takım askeri birliklerin yolları kestiği, Bir takım yollarda da askeri araçların görüldüğü belirtilmişti.

Guaido

Venezuela müdafaa Bakanı Vladimir Padrino Lopez, olayın derhal peşinden Twitter’da yayımladığı açıklamada, vuruş girişimine karşı koyacaklarını belirterek, “Biz silahlı kuvvetler olarak anayasal düzeni savunmaya yemin ettik.Hain vuruş girişimi karşısında teyakkuzdayız. Askeri birliklerde alışılmış olan dışı tek durum mevzubahis değil, her biri komutanların emrindedir.” izahını yapmıştı.

Leopoldo Lopez

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ idaresi ise Guadio ve taraftarlarının vuruş girişimine tam destek veren açıklamalarda bulunmuştu.

dahada ardindan Venezuela’da ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido’nun başlattığı vuruş girişimiyle ev hapsinden hür bırakılan Voluntad Partisi’nin Daha önceki genel Başkanı Leopoldo Lopez’in İspanya’nın Caracas Büyükelçiliğine sığındığı bildirilmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir