Güncel

Beştepe’deki Kritik Zirve Sonrası Yazılı Açıklama Yapıldı

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve ABD’nin Suriye Özel temsilcisi James Jeffrey başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde gerçekleşen kurullar arası görüşmede Suriye ile alakalı nihayet gelişmeler ele alındı.

SURİYE’NİN YENİDEN İNŞASI

Türkiye’nin ulusal güvenlik önceliklerinin açık tek şekilde vurgulandığı toplantıda Fırat’ın doğusunda ve Suriye’nin genelinde terörle mücadele, emniyetli bölge, Münbiç yollar haritasının yasama geçirilmesi, DEAŞ, PKK/YPG/PYD dahil bütün pkk terör unsurlarına karşı mücadele, idlib mutabakatının korunması, Suriye’nin toprak bütünlüğü çerçevesinde siyasi çözüme ulaşılması ve Suriye’nin tekrar inşası konuları gündeme geldi.

“TÜRKİYE’NİN GÜVENLİK ENDİŞELERİ GİDERİLECEK”

Oluşturulması tasarilanan emniyetli bölge ile Türkiye’nin güvenlik endişelerinin giderileceği ve bölgenin bütün pkk terör gruplarından temizleneceği ifade edildi. bu konuyla alakali Türk ve AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ teknik heyetlerinin yapacağı müzakerelerin derhal peşinden nihayet tek neticeye varılması ve uygulanması ile alakalı düşünce birliğine varıldı.

GÜVEN VE ŞEFFAFLIK VURGUSU

Suriye ile alakalı işbirliğinin güven ve şeffaflık ilkeleri doğrultusunda sürdürülmesinin önemine vurgu yapıldı.

İşte müzakereden kareler;

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir