Dünya

Son dakika… Çavuşoğlu ile Lavrov görüşmesi başladı!

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov arasındaki ikili müzakere Antalya Belek’te başladı.

Toplantı döneminden evvel Mevlüt Çavuşoğlu ile Sergey Lavrov, iki memleket bayrakları önünde Medyaya poz verdi. Mevlüt Çavuşoğlu, görsel alan ve resim çeken gazetecilere, “Arkadaşlar pahalı makineleriniz var biliyoruz ama flaşlarınız çok keskin” diye espri yaptı.

İki bakanimiz dahada ardindan ikili müzakereye geçti. Bakanların görüşmelerinin derhal peşinden kurullar arasında müzakereler yapılacak.

Çavuşoğlu ile Rus mevkidaşı Lavrov, görüşmelerin derhal peşinden müsterek medya toplantısı düzenleyecek.

Çavuşoğlu ve Rus mevkidaşı Lavrov, 29 Mart’ta Antalya’da düzen edecek Türkiye-Rusya Üst Düzey İşbirliği Konseyinin (ÜDİK) asagi birimi müsterek Stratejik Planlama Grubu’nun 7. toplantısına başkanlık edecek.

Toplantıda, iki memleket ilişkilerinin yanı sıra bölgesel ve beynelmilel gelişmelere ait kapsamı geniş görüş alışverişinde bulunulması öngörülüyor.

Toplantı sonunda, T.C. ile Rusya Federasyonu dışişleri bakanlıkları arasında 2019-2020 İstişare Planı imzalanacak.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da Rusya hükümet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmek üzere 8 Nisan’da Rusya’ya gitmesi bekleniyor.