Güncel

Belçika’nın, ABD’den 4 Milyar Euroya Aldığı F-35’ler Dayanıklılık Testini Geçemedi

Belçika Ordusu’nun ABD’den sipariş ettiği F-35 uçaklarının hatalı olduğu tespit edildi. Uçakların, savaşa ahenk gösteren olmadığı, pilotları tehlikeye sokacağı açıklandı. Belçika, dört milyar Euroluk, toplu tediye yaparak 34 adet F-35 uçağı almıştı. Uçakların tamamının 2025’e civarindan teslim edilmesi bekleniyordu.

UÇAKLAR DAYANIKLILIK TESTLERİNİ GEÇEMEDİ

Uçakların, Savaşa ahenk gösteren olmadığı, pilotları tehlikeye sokacağı açıklandı. Washington merkezli POGO adli bağımsız tek araştırma grubu tarafından imza adan rapor AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ müdafaa Bakanlığına teslim edildi. 14 sayfalık rapora göre, F-35’lerde çok sayıda yoksun var. Uçaklar, çalışma standartlarını karşılamadığı gibi, dayanıklılık testlerini de geçemedi. Çalışma Ayrı olarak uçaklarda çatlakların alana geldiğini de gösteriyor.

“UÇAKTAKİ BİLGİSAYAR SİSTEMLERİ DE KOLAYCA SALDIRIYA UĞRAYABİLİR”

Uçakları üreten Lockheed Martin firması Belçika’ya tayyare başına 8 bin uçuş saati geçerliligi vermişti. Raporda bu sözün adina getirilmesinin mümkün olmadığı belirtildi. Ayrı olarak uçakların pc sistemlerinin de kolayca saldırıya uğrayabileceği belirtildi. Sistem tarafından tek araya toplanan ve kaydedilen verilerin de emin olmadığı argüman edildi.

BEKLENENDEN 200 MİLYAR DOLAR dahada çok MALİYETE SAHİP

Yazılımın 27’nci versiyonun Daha çalışmadığının belirtildiği raporda, F-35’lerin gelişiminin programın 10 sene gerisinde kaldığı ve umulandan 200 milyar dolar dahada çok maliyete sahip olduğu belirtildi. F-35’teki tek başka mesele ise ateşlenen füzelerin yönünün düzgün olmadığı.

F-35’LER İÇİN 941 hatali LİSTELENDİ

Pilot, kaskının üzerinde öngörülen bilgilere baktığında, roket sistematik olarak hedefin sağına gidiyor. Bu harp vaziyetinde düşmanı vurmak yerine, arkadaş birliklerine vurma rizikonunu artırıyor. Test aşamasının başlangıcından beri F-35’lerde 941 hatali listelendiği biliniyor.

Kaynak: İHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir