Güncel

ABD, Darbeci Guaido’nun Venezuela’sına ‘İnsani Yardım’ Yapacak

ak Saray ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, Twitter hesabından Venezuela ile alakalı İzah yaptı. Bolton, Venezuela’nın belli tek süre hükümet başkanı olarak tanıdığı karşıt görüşlü lider Juan Guaido’nun talebine karşılık ülkeye beşeri yardım göndereceklerini açıkladı.

“ARTIK MADURO’NUN YOLDAN ÇEKİLME VAKTİ GELDİ”

Bolton, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“ABD, belli tek süre hükümet Başkanı Juan Guaido’nun ricasına ahenk gösteren olarak, onun yetkilileriyle de istişare ederek Venezuela halkı amaciyla ilaç, tıbbi malzeme ve besin takviyelerini bulunan beşeri yardımları mobilize edecek ve nakledecektir. Artık Maduro’nun yoldan çekilme zamanı gelmiştir.”

Beyaz Saray ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton

POMPEO’DAN DESTEK

Öte yandan, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Dışişleri Bakanı Mike Pompeo da Twitter hesabından paylaşımda bulunarak, Bolton’ın beşeri yardım açıklamasına destek verdi. Pompeo, Guaido’nun beşeri yardımla alakalı Twitter paylaşımını alıntılayarak, “ABD, sizin beşeri yardım mobilize etme gayretlerini destekliyor. Venezuela halkına destek vermeye hazırız.” ifadelerini kullandı.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo

MÜDAHALE TARTIŞMALARI

Bolton ve Pompeo’nun Venezuela’ya beşeri yardım açıklaması, ABD’nin bu ülkeye müdahalesini kolaylaştıracak tek adım olarak nitelendirildi.

Guaido, Bir gün evvel attığı tweet ile Venezuela halkı amaciyla beşeri yardım gayretlerini artırdıklarını ve ülkeye besin ve tıbbi malzemenin girişine destur vereceklerini açıklamıştı. AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ yönetimi, dahada evvelki açıklamalarında Venezuela halkına yardım amaciyla 20 milyon dolar ayırdığını ve bu yardımı göndermeye hazır olduğunu duyurmuştu.

Venezuela hükümet Başkanı Nicolas Maduro ise ABD’nin kendisinin ülkesine yardım gayretlerini “egemenlik hakkına müdahale” olarak açıklama etmiş ve bunun için karşı olduklarını ifade etmişti.

‘MADURO’YA nihayet VERME ZAMANI GELDİ’

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ reis Yardımcısı Mike Pence de Bir gün evvel yaptığı açıklamada, “Maduro rejimine nihayet verme vakiti geldi.” ifadesini kullanmıştı.

ABD reis Yardımcısı Mike Pence

GUAİDO’YU DESTEKLEYENLER

Çoğunluğu muhalefetin elindeki ulusal Meclisin Başkanı Guaido, muhaliflerin mitinginde kendini belli tek süre hükümet başkanı duyuru etmiş ve başta AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ olmak üzere Avustralya, Kanada, Kolombiya, Peru, Ekvador, Paraguay, Brezilya, Şili, Panama, Arjantin, Kosta Rika ve Guatemala benzeri ülkeler tarafından tanınmıştı. nihayet olarak Avrupa Parlamentosu (AP) da aynı istikamette adım atmıştı.

Guaido

MADURO’YU DESTEKLEYENLER

Rusya, Küba, Çin, Meksika, Türkiye, ve Bolivya ise Venezuela hükümet Başkanı Maduro hükümetine desteklerini yinelemiş, Maduro da gelişmeler üstüne AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ile diplomatik ve siyasi ilişkileri kestiğini ama ticari ilişkinin süreceğini açıklamıştı.

Maduro
Kaynak: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir