Teknoloji

Siber dolandırıcıların internette en sık kullandığı 5 hile

Siber ortamdaki dolandırıcılar, kullanıcı verilerini ele geçirmek amaciyla en çok kabul görmeyen (spam) e-postaları kullanıyor. İstenmeyen e-postaların anne hedefi, kimlik avı ve yasamsal mühendislik yolları kullanarak kişilerin hesaplarını veyahut banka kart bilgilerini ele geçirmek olduğundan, dolandırıcılar çoklukla insanlardan bilgi sızdırma emeliyle toplu e-posta gönderiyor.

Bu da kabul görmeyen e-postalar ve kimlik avı saldırılarının sıklıkla birlikte kullanıldığını gösteriyor. Kullanıcıların bu tür saldırılara karşı dahada titiz olması ile alakalı uyaran siber güvenlik kuruluşu Kaspersky Lab, dolandırıcıların en çok kullandığı 5 hileyi açıkladı. İşte web kullanıcılarının en sık karşılaştığı dolandırıcılık yöntemleri:

1- yasamsal ağlardan gelen sahte bildirimler

Dolandırıcıların en sık kullandığı yöntem, popüler yasamsal ağlardan geliyor benzeri görünen sahte bildirimleridir. Bunlar çoklukla tertemiz arkadaşlar, onların yaptıkları, yorumlar, beğeniler ve benzeyen konularda olur. Bu tür iletiler çoklukla gerçeklerinden ayırt edilemez. tek fark, çoğunlukla tespit edilmesi basit olmayan kimlik avı irtibatları içermeleridir. Bağlantıyı izleyen kullanıcıdan, kullanıcı ismini ve şifresini sahte tek oturumu açma sayfasına girmesi istenir.

Bir başka yaygın kullanım ise sözde yasamsal ağlardan gelen ve mesele hesabınızda kuşkulu tek etkinliğin tespit edildiğini veyahut tertemiz tek özelliğin kullanıma sunulduğunu ve koşulları onaylamayan kullanıcıların hesaplarının engelleneceği tehdidini bulunan mesajlardır. durum ne olursa olsun, iletide kimlik avı giriş sayfasının bağlantısına sahip tek düğme yer alır.

2- Bankacılık kimlik avı

Kullanıcıların banka kartı bilgilerini çalmayı planlayan kimlik avı saldırıları Daha en popüler dolandırıcılık türü. sahte mesajlar, banka veyahut tediye sistemleri yerine gönderilebilir. En yaygın ileti konuları, müşterinin kişisel hesabının engellenmesi veyahut hesapta “şüpheli hareket” tespit edilmesi ile ilgilidir.

Hesaba erişimin tekrar sağlanması, kimlik bilgilerinin onaylanması veyahut yapılan işlemin iptali bahanesiyle kullanıcıdan sahte banka web sitesine banka kartı bilgilerini (genellikle CVV/CVC kodu dahil) girmesi istenir. Bu veriler alındığında, dolandırıcılar derhal kurbanın hesabından kazanç çeker.  Ödeme sistemlerinde de sistem aynı şekilde işler ama bu durumlarda, kurbanlardan Yalnızca hesaplarına giriş yapmaları istenir.

3- Popüler hizmetler ve satıcılardan gelen sahte bildirimler

Benzer şekilde, popüler çevrim içi mağazaların, dağıtım hizmetlerinin, rezervasyon sitelerinin, multimedya platformlarının, iş arama web sitelerinin ve başka popüler çevrim içi hizmetlerin isimleri kullanılarak sahte bildirimler oluşturulur. Siber suçlular, mesajlarının bu tür hizmetleri kullanan ve panik seklinde ne görürse görsün tıklayacak veyahut dokunacak var olan tek Bölüm kullanıcılara ulaşma ihtimaline güvenir.

4- E-posta hizmetlerinden gelen sahte bildirimler

Dolandırıcılar, bu tür kabul görmeyen e-postaları, e-posta hizmeti kullanıcılarının kullanıcı isimlerini ve şifrelerini ele geçirmek amaciyla gönderir. Yaygın olarak kullanılan iki bahaneden biri şudur: Kullanıcılar, şifrelerini yenilemeye veyahut Sanki dolu var olan posta kutusunun hacmini artırmaya yönlendirilir. Bahanenin, posta kutusunun hacmini artırmaya baz alinarak olduğu durumlarda, kimlik avı bağlantısı, depolama kapasitesinde ağırbaşlı tek artış olacağını vaat eder. çok miktarda veri depolama ihtiyacının devamlı olarak arttığı bulut bilişim çağında, bu vaat Bir hayli de kuşkulu görünmez.

5- “Nijeryalı Prens” dolandırıcılığı

Son olarak, en Daha önceki kabul görmeyen e-posta türlerinden biri de Daha kullanılmaya ayni ritimde devam ediyor. Bu dolandırıcılık türünde can vermiş tek milyonerin avukatı veyahut tek akrabasına yapılacak tek tediye karşılığında tek servet vaat edilir. Aynı konunun ayrım tek versiyonunda dolandırıcı, güç durumdaki tek meşhur olarak karşımıza çıkar. Mağdurlara, banka hesaplarında mahsur kalmış parasını çekmek amaciyla talihsiz tek milyonere yardım etmeleri karşılığında hatri sayilir büyüklükte tek mükafat vaat edilir. Bunu uygulamak amaciyla öncelikle, mağdurların kendileri ile alakalı ayrıntılı veriler (pasaport bilgileri, hesap verileri vb.) vermesi ve evrak işleri amaciyla uygun tek miktar kazanç göndermesi gereklidir.

İLK denetim EDİLMESİ koşul olan NE?

Bu ve bunun için eş yolları kullanan dolandırıcıların kurbanı olmamak amaciyla Bir takım esas unsurlara dikkat etmek gerekiyor. Öncelikle tek şirketten veyahut tek hizmetten gelen tek bildirim iletisi aldığınızda, iletinin doğru adresten gönderilip gönderilmediğini denetim edin.

Örneğin Google’da, ileti no-reply@accounts.google.com adresinden gelmelidir. no-reply@accounts. google.scroogle.com veyahut bunun için eş tek adresten gelmemelidir. bunun benzeri tek mesajdaki bağlantıyı takip ettiğinizde, sahte tek siteye değil hakikat web sitesine yönlendirildiğinizden tekrar emin olun.