Ekonomi

Küresel ekonomi için 2019 tahminleri

Dünya ahenk gösteren ücret Forumu’nun (WEF) Davos’ta 21-25 Ocak’ta düzenleyeceği senelik toplantılarına baz alinarak IHS Markit tarafından hazırlanan raporda, bu sene en hatri sayilir büyüklükte riskleri arasında evvel sıralarda küresel ticaretteki düşüş, yükselen nema oranları, pay senedi ve emtia piyasasında yükselen oynaklık ve hayat genelinde finansal koşulların sıkılaşması gösteriliyor. Gelişmekte var olan ekonomilere değinilen raporda, Brezilya, Hindistan ve Rusya benzeri Bir takım ekonomilerin 2018’de ılımlı tek toparlanma yaşarken, Arjantin, cenup Afrika ve ülkemiz benzeri Bir takım ülkelerin yoğun finansal baskı altında kaldığı vurgulandı.

Dünya ahenk gösteren ücret Forumu’nun (WEF) 21-25 Ocak’ta Davos’ta düzenleyeceği senelik toplantılarına baz alinarak ekonomi araştırma kuruluşu IHS Markit tarafından hazırlanan raporda, 2019’un en hatri sayilir büyüklükte riskleri arasında evvel sıralarda küresel ticaretteki düşüş, yükselen nema oranları, pay senedi ve emtia piyasasında yükselen oynaklık ve hayat genelinde finansal koşulların sıkılaşması yer aldı.

Riskler dahil küresel ekonomiyi bu sene nelerin beklediğine değin 10 tahmin, WEF tarafından yayımlandı.

Raporda, bu sene 10 tahmini arasında evvel sırada, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ekonomisinin büyüme trendinin üzerinde kalması yer alırken, bunu Japonya’nın toparlanmasının zayıf kalacağı, Çin’in ekonomisinin yavaşlamaya ayni ritimde devam edeceği ve gelişen pazarların büyümesinin yüzde 4,6’ya düşeceği izledi.

Bu sene küresel ekonomiye ait başka tahminler de emtia fiyatlarının inişli-çıkışlı yolculuğa başlaması, küresel enflasyon oranının yüzde 3’e yakın kalması, Fed’in nema artırımı ve başka ortada bankaların bunu izlemesi, doların kuvvetli kalacağı, politika şoklarının riskleri artırdığı ama 2019’da resesyonu tetiklemesi amaciyla yeteri civarindan olmadığı şeklinde sıralandı.

Raporda, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ekonomisinin vergi indirimleri ve harcamaların artmasından dolayı 2018’de umulandan çok büyüyeceği öngörülürken, 2019’da da vergi indirimlerinin tesirinin hissedileceği, büyümenin geçen seneden az olacağı ve yüzde 2,6 ile hali hazırda trendin üzerinde kalacağı kaydedildi.

EMTİA PİYASALARINDAKİ OYNAKLIK, yakit PİYASALARINDA ayni ritimde devam EDECEK

Euro Bölgesi’nde; Brexit, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un önündeki sıkıntılar ve Almanya’da Angela Merkel’in şansölyeliğine baz alinarak mümkün alan okuma benzeri siyasi belirsizliklerin iş dünyasında güven düşüşüne kapı araladığı anlatilan raporda, kredi koşullarının sıkılaştırılması ve ticaret ihtilaflarının artması benzeri ahenk gösteren ücret faktörlerin de alanda büyümeyi yavaşlattığı, avro Bölgesi’nde büyümenin bu sene yüzde 1,5’e düşmesinin beklendiği aktarıldı.

Dünyanın üçüncü hatri sayilir büyüklükte ekonomisi Japonya’da, büyümenin geçen sene yüzde 0,8 olmasının beklendiği, bu sene ise yüzde 0,9’a yükselmesinin öngörüldüğü kaydedilen raporda, Çin ekonomisindeki yavaşlama, menfi demografik yapı, hükümetin reformlarının verimliliği artırmada yeteri civarindan olmaması ve AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ile Çin arasındaki ticaret ihtilaflarının Japon ekonomisinin genişlemesini yavaşlatırken, ülkenin kazanç politikasının bu sene enflasyonla dahada ahenk gösteren olmasının öngörüldüğü aktarıldı.,

TÜRKİYE GİBİ ÜLKELER baski ALTINDA

Gelişmekte var olan ekonomilere değinilen raporda, Brezilya, Hindistan ve Rusya benzeri Bir takım ekonomilerin 2018’de ılımlı tek toparlanma yaşarken, Arjantin, cenup Afrika ve ülkemiz benzeri Bir takım ülkelerin yoğun finansal baskı altında kaldığı vurgulandı.

Raporda, “Bu sene gelişmekte var olan piyasalar, gelişmiş ekonomilerdeki ve hayat ticaretinin hızındaki yavaşlamadan, kuvvetli dolardan, finansal koşulların sıkılaşmasından, Brezilya ve Meksika benzeri ülkelerde siyasi belirsizliğin artmasından dolayı esecek soğuk rüzgarlarla karşı karşıya kalacak. özellikle Asya’da borç seviyesi düşük ani çok canli ekonomi, bu rüzgarlara karşı iyi korunabilecek. Gelişen pazarların büyüme oranı yüzde 4,6’ya düşecek.” denildi.

Gelecek sene amaciyla talepteki büyümenin emtia piyasalarına destek sağlamaya yetecek civarindan kuvvetli görünmesinden dolayı bu sene 2015’teki benzeri emtia birimlerinde dip düzeylerinin görülmesine imkan vermeyeceği anlatilan raporda, şunlar kaydedildi:

“Ancak emtia piyasalarındaki oynaklık, bu sene özellikle yakit piyasalarında ayni ritimde devam edecek. Önümüzdeki sene yakit fiyatlarının varil başına 70 dolar civarında kalması beklenirken, talepteki büyümenin yavaşlaması ve arzın artması göz önünde bulundurulduğunda, yakit ve başka emtia fiyatlarına ait risklerin ağırlıklı olarak aşağı yönlü olması dikkati çekiyor.”

DOLAR GÜÇLÜ KALACAK

Raporda, yakın gelecekte küresel enflasyonun yüzde iki ila üç arasında kalmasının beklendiği aktarılarak, “Bazı ülkelerde enflasyona baz alinarak yukarıya yönlü baskılar artarken, Bir takım ülkelerde aşağı yönlü baskılar yaşanıyor. Ticaret ihtilaflarında belli tek süre tek anlaşma, tarife artışlarından kaynaklanan enflasyon baskısını azaltacak.” denildi.

Dünyanın mühim ekonomilerinin değişik durumlarından dolayı ortada bankalarının değişik hızlarda ve değişik yönlerde devinim etmesinin “şaşırtıcı” olmadığı, bununla birlikte zayıf büyüme ve enflasyon baskısı hasebiyle ortada bankalarının kazanç bazli genişleme programlarını sonlandırmasının hızının bu sene öngörülenden dahada ılımlı olmasının beklenebileceği kaydedilen raporda, şu tahminlere yer verildi:

“Fed’in bu sene üç sefer nema artırımı yapması beklenirken, Rusya, Brezilya, Hindistan, İngiltere ve Kanada ortada bankaları da Fed’i izleyerek nema oranlarını artırabilir. Avrupa ortada Bankası’nın 2020’nin başlarına civarindan nema oranlarını yükseltmesi beklenmezken, eş şekilde Japonya ortada Bankası’nın 2021’e civarindan nema politikasını sürdürmesi öngörülüyor. Çin ortada Bankası’nın ise büyümenin yavaşlamasından dolayı nema indirimi yapması bekleniyor.

Dolar; AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ekonomisinin trendin üzerinde büyümesi, Fed’in dahada çok nema artırımları yapacak olmasından dolayı 2018’de olduğu benzeri 2019’da da kuvvetli kalacak. nihayet vakitlerde döviz piyasalarındaki göreceli sakinlik göz önüne alındığında, özellikle de gelişmekte var olan memleket kazanç birimlerine bağlı olarak bu sene doların çok mühim kıymet kazanması mümkün görünmüyor. Avrupa’daki siyasi belirsizlik avro ve sterlin amaciyla negatiflik çizerken, avro/dolar paritesinin bu senesi 1,10 düzeyinde bitirmesi bekleniyor. Çin hükümetinin finansal istikrar istemesinin neticesi olarak dolar/yuan paritesinin de 7 düzeylerinin derhal altında sabit kalacağı öngörülüyor.”

KÜRESEL EKONOMİYE EN BÜYÜK TEHDİT POLİTİKA HATALARI

Raporda, politika hatalarının 2019 ve sonrasında küresel büyümeye baz alinarak en hatri sayilir büyüklükte tehdit olmaya ayni ritimde devam ettiği, küresel ticaret ihtilaflarının; kolayca artacağı ve denetim dışına çıkabileceği amaciyla riskli olarak görüldüğü, ABD’de yükselen bütçe açıkları, ABD, Avrupa ve Japonya’daki çok borç seviyeleri ve hatri sayilir büyüklükte ortada bankalarının potansiyel yanlış politikalarının küresel ekonomi amaciyla tehdit oluşturduğu vurgulandı.

Raporda, “Bu tür politika hatalarının 2019’da küresel büyümeyi ağırbaşlı şekilde etkileme ihtimali Daha nispeten düşükken, büyümenin dahada da yavaşlaması hasebiyle politika hatalarından kaynaklanan hasar risklerinin 2020 ve sonrasında artacağı öngörülüyor.” denildi.

AA

Tüm nihayet dakika haberleri amaciyla tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir