Güncel

Gökova’da zehirli aslan balığı görüldü

  • social-facebook
  • social-twitter
  • social-googleplus
Hint Okyanusu ve hatri sayilir büyüklükte Okyanus’ta mercan kayalıklarında yaşayan zehirli aslan balığı Gökova Körfezi’nde görüldü.

İklim değişikliğine bağlı nedenlerle Okyanuslardan denizlerimize gelen zehirli aslan balığı bu erken Gökova Körfezi’nde görüldü. Muğla’nın Bodrum ilçesinden dalış uygulamak amaciyla Gökova Körfezi’ne giden Avukat Göray Karadut, Ören açıklarında yaptığı dalış esnasında etrafında üç adet aslan balığı gördü. Karadut, emin olmak amaciyla balıklardan tek tanesini avlayarak karaya çıktı.

basliksiz-2

30 senedir dalış yaptığı alanda evvel kez aslan balığı ile karşılaşan Karadut, o anları şöyle anlattı: “30 senedir daldığım Gökova Körfezinde evvel kez aslan balığı ile karşılaştım. nihayet derece riskli var olan bu türün denizlerimize gelmesi hatri sayilir büyüklükte tek tehlike istek ediyor. Ören açıklarında daldığım sırada etrafımda üç adet aslan balığı ayrım ettim ve tek tanesini emin olmak amaciyla avladım. Üç balıkta aynı bölgedeydi ve tek aslan balığı yavrularıyla birlikte bütün bölgeyi istila edebilir. Bu tür sürü seklinde değil, birbirlerinden mesafeli ilerleyerek gittikleri bölgeyi istila ediyorlar.”

TEHLİKEYE DİKKAT ÇEKMİŞTİ

Uluslararası doğa savunma Birliği (UICN), aslan balığı ile alakalı tehlikeye dikkat çekerek, zehirli dikenleri hasebiyle yırtıcı balıkları özünden ırak tutan aslan balıklarının minik balık kolonilerini yok eden saldırgan tek balık olduğunu ve doğu Akdeniz’de hızla azalan balık stoklarının çoğalmayı sürdüren aslan balıkları ile dahada da etkilenerek Tamamiyle tükenebileceği açıklamasında bulunmuştu.

Tüm nihayet dakika haberleri amaciyla tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir