Spor

Ahmet Ağaoğlu: “Trabzonspor, Avrupa futbolunda marka olur”

Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu, takımının kamp amaciyla bulunduğu Antalya Belek’te Demirören havadis Ajansı’nın (DHA) suallerini yanıtladı.

“KADRONUN DEĞERİ 11 MİLYON avro VE FUTBOL OYNUYOR”

Trabzonspor ile alakalı uzunca vadeli tasarılar yaptıklarını ve önceliklerinin ahenk gösteren ücret olarak düzlüğe çıkmak olduğunu belirten Ağaoğlu, “Kimin kafasında nasıl tek Sual işareti vardı onu bilemiyorum ama bizim kafamızda Sual işareti yoktu. Sual işareti çoklukla yapacağı şeyi bilmeyen insanların kafasında oluşur. Bizde öyle tek şey yoktu, öyle tek sıkıntı da yoktu. meseleler ortadaydı, bildiğimiz problemlerdi. İdari meseleler vardı; mali disiplin, sportif disiplin. doğal çok ağırbaşlı hasarlar almıştık özellikle yönetimsel ve mali disiplinde. Sportif manada da tek Trabzonspor politikası vardır bu tek gerçektir, Trabzonspor politikasından vazgeçer de değişik takımların değişik kulüplerin değişik camiaların politikasını taklit etmeye kalktığında dibe vurursun. Bu Yalnızca Trabzonspor amaciyla değil, köklü kulüplerin hepsi amaciyla yaklasik olarak olabilitesi çok tek kavramdır. Oradan Tamamiyle uzaklaşmış, ne yaptığını ahenk gösteren ücret manada özellikle bilmeyen ve inanılmaz paralar harcayarak, kastım kulübün bütçesinin 5-6 katı gelirinin 5-6 katını tek sezonda transfere harcama cesaretini gösteren tek politika. Onun neticesinde de yıllardır yaşanan düş kırıklıkları. Bundan kastım da bu civarindan harcamayı yapıp da siz Daha evvel 4’ün içerisine girip de, Avrupa Ligi’nde dahi ön eleme oynayamıyorsanız Zati bu yaptığınız işin doğru olmadığının en sade göstergesidir. İşten anlamayanlar dahi bu tarafına bakarak çözebilirler.

Ciddi ve yürekli tek takım önlemlerin alınması gerekiyordu. Önce ahenk gösteren ücret disiplinden başladık. Hedefimiz 36-37 milyon Euro’lara varan şuurlu kadro maliyetini 15-17 milyon avro bandına çekilmesi gerektiğiydi, ama bu şekilde istikbal gider dengesinin sağlanabileceği, bunun sağlandıktan ardindan da ahenk gösteren ücret manada stabil vaziyete geldikten ardindan sportif başarının geleceğini ve mümkün olabileceğini düşündük. Trabzonspor’un çok mühim projeleri vardı, bunlar da yüzde 80-90 oranında tahribata uğradı. Altyapıdan 1461 Trabzon’a, oradan A takıma projemiz vardı. Geldiğimiz vakit 1461’de 30 ıslak civarı oyuncular gördük. kendisinin altyapı oyuncularıyla birlikte 1’inci Lig’de doruğa oynayan 1461 gitmiş ıslak ortalaması 30’a varan oyuncularla 2’nci Lig’de tutunmaya çalışan 1461 gelmiş. politika bu değildi, o amaçla kurulmadı orası. Orayı rehabilite ettik, 19 ıslak ortalaması civarında. Orası hemide Trabzonspor, ayni vakitte da Türk futbolu amaciyla futbolcu üreten tek akademi olarak hizmet verecek ve bu hizmetin de en azından başlangıcını yaptık. İdari olarak da Sahiden hatri sayilir büyüklükte sıkıntılar vardı. Çok sade tek şey söyleyeyim kamp tesislerimiz, tek oyuncuya 3-4-5-6 milyon avro veriyorsunuz, tasima ediyorsunuz. Bu parayı verdiğiniz oyuncuyu tek yıldızlı otel hüviyetinde dahi olmayan tesislerde konuk ediyorsunuz. Çok modern tek tesise kavuştuk, yenilenme yapıldı oyuncularımız teşekkür etti. tekrar derhal hemen 15-20 senedir hiç dokunulmayan idman sahaları, yürüseniz ayağınız çukura girer. Oyuncunun sağlığını rizikoya ediyorsunuz. iki idman sahamızda yenileme çalışmalarımız ayni ritimde devam ediyor. Önümüzdeki sezon onlar hizmete girecek. İdari yapı Trabzonspor’a hiç yakışmıyordu, 30 sene öncenin yönetimsel binası. doruğa oynayan Trabzonspor. Aslan yattığı yerden belli olur. Ne futbolcusunu öyle tesiste yatırabilir, ne de yöneticileri öyle binada hizmet verebilirdi. Bunları rehabilite ettik. Lisanslı mahsul satışı tarihinde evvel kez rekor seviyeye ulaştık, maksimum değerin iki katına çıktık. seyirci ortalamamız 28 bin. iyi tek ortalama. devamlı asagi tribünlerden karar yememize rağmen, bunun manası şu; taraftar takımı sahiplenmeye başladı. Lig sıralaması çok yanlış algılanıyor yorumlanıyor, ikinciyiz de 6 takım da seninle aynı puanda. tek mücadelede nokta kaybettiğinde, rakibiniz nokta kazandığında 2-6 arasında gider gelirsiniz oraya bakılmaması lazım. Takım futbol oynuyor mu, oyuncular istikbal vaadediyor mu, oyuncular takımı sahipleniyor mu? Burada en mühim var olan buydu. 38 milyon Euro’luk kadro var oynayamıyor, nihayet 5 maçtır sahada var olan kadronun değeri 11 milyon avro ve futbol oynuyor. Göze hoş gelen futbol oynuyor. Trabzonspor seyircisi iyi futbolu gördüğü vakit mücadele kaybedilse de takımı bağrına basar, her vakit eleştirir o bizim müsterek özelliğimiz. her vakit eleştirir.

Bugün Şampiyonlar Ligi’ni kazan, ondan sonraki evvel iki maçını kaybet, eleştirilirsin. basit beğenmeyiz, her şeyin en iyi olanini Bir gün evvel isteriz bu erken de değil. o nedenle bu sabırsızlık Bir takım yurttaslar ve Bir takım mecralar tarafından çok iyi kullanıldı ve her sene şampiyon oluyoruz, şu civarindan milyon Euro’luk tasima bunlar ayakta alkışlandı. sene sonu hüsran; haydi onu gönder, gelsin bu. Aldık sattık verdik, 100’ün üzerinde yabancı oyuncu gelmiş gitmiş nihayet 10 sene içerisinde. Kulübün geldiği nokta ahenk gösteren ücret olarak iflas noktası. Bu hiçbir şekilde onay edilebilir tek şey değil. İnşallah Allah da bize güç verdiği ölçüde bu politikayı ayni ritimde devam ettireceğiz. 3-4 sene, 8 ay geçti Daha bu sistem oturursa Trabzonspor’un ileriye dönük olarak baktığınız vakit taraftarına kendisini ayakta alkışlatabileceği konuma gelmemesi amaciyla hiçbir neden yok” izahını yaptı.

“ZİRVE YARIŞINDAN Katiyen VAZGEÇMEYECEĞİZ”

Ligin nihayetinde neticesi değerlendireceklerini ama o vakte civarindan da mücadele vermeye ayni ritimde devam edeceklerini belirten Ağaoğlu, “Bu yollar bizi nereye götürür, bittiği vakit göreceğiz. Takımın gücünün de farkındayız, ugras gücünün de farkındayız. Rakiplerin alana koyduğu mücadelenin de farkındayız görüyoruz. Bu sene oynanan lig ve nokta cetveline baktığımız nihayet 30 senedir bunun benzeri tek şeyle karşılaştığımı hatırlamıyorum. VAR sisteminin devreye girmesi, hatri sayilir büyüklükte kulüplerin ahenk gösteren ücret batağın içerisine girerek milyon Euro’lar vererek aldığı oyuncuların maaşlarını dahi ödeyemeyecek vaziyete gelmesi, mütevazı bütçe ile yola çıkıp oyuncusunun paralarını ödeyen kulüplerin elde etmiş oldukları başarılar, oynadıkları futbol ve puanlar Zati bugünkü nokta cetvelini yansıtıyor. 6-7 milyon Euro’ya oyuncu alabilirsiniz ama siz oyuncunun parasını 7 ay veremediğiniz vakit laf verip de sözünüzü adina getirmediğiniz vakit tek defa o oyuncudan 6 milyon Euro’luk performans beklemeyin. O performans düşer 600 bin Euro’ya. Yüzde 90 performans kaybı olur. Hep şu laf var, oyuncu alana çıktığı vakit hiçbir şeyi düşünmez, yok bunun benzeri tek şey. Bu kandırmacadır. 60 yaşındayım, 30 senedir spor yöneticiliği yapıyorum, küçükler ıslak grubundan tutun da ustalar ıslak grubuna civarindan ulusal takımlar elimden geldi geçti. Spor psikolojisini de iyi bilirim, sporun gerçeklerini de. Hangi spor olursa olsun, teknik kapasitenin yeteneğin becerinin üstüne yüzde 80-90 psikolojik olarak oynanır baş huzurlu değilse, orada Yalnızca sahada yüzde 10 sergileyen tek sporcu görürsünüz. başka istikametten değişik takımda 200 bin Euro’ya oynuyor ama maaşını alıyor mutlu. Performansının üstüne çıkmaya başlıyor. bu erken Malatyaspor, Antalyaspor, Kasımpaşa, Başakşehir. Başakşehir’in başarısının altında yatan etkenlerden birisi mali, ötekisi ahenk gösteren ücret olarak sıkıntı yaşamıyor oyuncular, aynı zamanda seyirci medya baskısı yok, sıfır baskı. Oynadıkları oyundan huzur alıyorlar, oyuncular huzur alıyor. seyirci huzur alıyor mu bilemiyorum ama oyuncular en azından huzur alıyor. ardindan bunun benzeri tek tablo alana çıkıyor. Kasımpaşa’ya bakıyorsun aynı, ekonomi çökmeye başlayınca hatri sayilir büyüklükte borcu var olan takımlarda da performans düşüyor. Bu ligi sonuna civarindan izleyelim, bu civarindan fırsat geçti, yok öyle o fırsat herkesin eline geçti. Mücadeleyi bıraktığın vakit kaybedersin, rehavete kapıldığınız vakit kaybedersiniz. bendeniz geldiğimde söylediğim bu, garibime giden bu. Söylediğimizin dışında hiçbir değişik politika uygulamadık. ahenk gösteren ücret disiplini nasıl oluşturacağız, nasıl tek Trabzonspor kadrosu düşlediğimizde anlattık.

Bu arada Katiyen zirve yarışından da vazgeçmeyeceğiz. Yaptığımız Tamamiyle bu, geldik doruğa yaklaştık iki olduk, o sene bu sene ne yapalım tasima yapalım, ne oldu politikandan vazgeçtin. 2-3 tasima yapınca şampiyonluğun garantisi var mı? Menajerlere göre oluşturulan algılara göre var, bana göre yok. tek de geldiğim vakit söylemiştim bu kulüpte bizim idaremiz var olduğu sürece milyon Euro’ların telaffuz edildiği transferler gerçekleşmeyecek, o sayfa kapanmıştır. Biz politikayı programı uyguluyoruz, bu politikanın üç sene ardindan ve sürdürebilir tek şekilde memleket futboluna ambargo koyacağının garantisini verebilirim ben. hayat futbolunda dahi misal olarak gösterilen tek takım olacak. Barça ve Real Madrid’den bahsetmiyorum, Benfica’ya bakın. 80-90 milyon avro kazanç kazanan, her sene 80 civarında futbolcu kadrosunu elinde tutan, ekibinde oynattığı futbolculara hiçbir şekilde astronomik rakamlar ödemeyen, en çok 1.2 milyon avro ödeyip gereksinim fazlası oyuncuları da çok iyi pazarlayan, oradan da kazanç kazanan, aynı zamanda futbolda da belli tek çizgisi oturmuş kulüpler. Porto öyle, Benfica öyle. Trabzonspor’un da gitmesi gereken, olması koşul olan yer, bu çizgi” diye konuştu.

<iframe class="fixed-ratio__item inview" src="/embed/player?videoId=2036950

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir