Eğitim

2019 AÖL kayıt yenileme işlemleri: AÖL kayıt yenilemek isteyenler bunlara dikkat!

Öğretim hayatını çeşitli nedenlerle tamamlayamayan vatandaşlar, ulusal Eğitim Bakanlığı sayesinde Açık Öğretim Lisesi’ne kaydolup eğitim hayatlarını tamamlayabiliyorlar. AÖL 2. asama kayıt yenileme işlemleri başladı. Peki ne vakit sona erecek? İşte AÖL kayıt yenileme ile alakalı ayrıntılı bilgiler…

Günümüzde örgün eğitim göremeyenler amaciyla hükümet çeşitli olanaklar sağlıyor. Binlerce kişi Açıköğretim Lisesi sayesinde derslerini alıp, sınavlarını verdikten ardindan lise diplomasını edinebiliyor. Açıköğretim Lisesi, 2. döneme başlıyor. Öğrencilerin kayıtlarını yenilemeleri gerekiyor. İşte AÖL 2.dönem kayıt yenileme ile alakalı ayrıntılar…

AÖL KAYIT YENİLEME İŞLEMLERİ ne türlü YAPILACAK?

AÖL’de kayıt yaptıracak öğrenciler şu adımları izleyecek. Öğrencilik vaziyeti sistem üzerinde etkin veyahut mat var olan öğrenciler, katılım fiyatını anlaşmalı bankalara yatırdığı günün, mesai saatinin bitmesini bekleyecekler. Öğrencilik vaziyeti sistem üzerinde silik var olan öğrenciler milletçe Eğitimi Merkezi veyahut Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüklerine müracaat ederek kayıt yenilme işlemlerini yaptıracaklardır. Öğrencilik vaziyeti etkin hâle gelen öğrenciler, sisteme girerek imtihana girecekleri dersleri seçerler. Ders seçimindeki bütün mesuliyet öğrenciye aittir.

18 yaşından vakit almamış var olan Açık Öğretim Lisesi öğrencilerinin senede iki dönem, 3. asama sınavının evvel bugünü itibariyle 18 yaşından vakit almış olanların ise senede üç asama kayıt yenilemeleri zorunludur. Öğrenciler, imtihanlara girebilmek amaciyla Kayıt Yenileyerek ders seçimi uygulamak zorundadırlar. Kayıt Yenileme tarihleri, Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğü tarafından için iş takviminde yayınlanır.

AÖL HAKKINDA BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?

Açık Öğretim Lisesi 1992 seneninde kurulan uzaktan öğretim teknolojilerini kullanarak lise öğrenimi veren ve bu hizmeti merkezi sistemle yürüten,  Film Radyo ve Televizyonla Eğitim Başkanlığı bünyesinde kurulmuştur. Film Radyo ve televizyonla Eğitim başkanlığı ile pc Eğitimi ve Hizmetleri genel Müdürlüğü 03.04.1998 tarih ve 4359 sayılı yasayla hizmetlerini Eğitim Teknolojileri genel Müdürlüğü isimi altında toplamıştır. Açık Öğretim Lisesi üç Nisan 1998 tarihinden bu yana Eğitim Teknolojileri genel Müdürlüğü içerisinde eğitim etkinliklerini ayni ritimde devam ettirdi. Açık Öğretim Lisesi hali hazırda faaliyetlerini, 14 Eylül 2011 tarih ve 652 sayılı kanun hükmünde kararname ile kurulan hayat Boyu Öğrenme genel Müdürlüğü içerisinde sürdürmektedir.

Açık Öğretim Lisesi program muhtevası itibariyle örgün eğitimdeki genel liselerin program içerikleriyle aynı olmasına karşın, yapısı ve işleyişi itibariyle başka örgün eğitim kurumlarından farklı, kendine has ve merkezi nitelikli tek modeldir. hali hazırda yönetmelik gereği ders geçme ve kredi Sistemine göre mezun vermekte var olan Açık Öğretim Lisesinde uzaktan öğretimin esas süreçlerinden yararlanılmaktadır. 2006 seneninde bütün okulların dört seneye çıkarılmasıyla birlikte Açık Öğretim Lisesi de dört seneye çıkarılmış ve Yönetmeliği de bu çerçevede tekrar düzen ederek sistem değiştirilmiştir.

Bu tarihten itibaren  gelişen teknolojiye paralel olarak Açık Öğretim Lisesi kayıt ve kayıt yenileme işlemleri artık web üzerinden yapılmaktadır. Açık Öğretim Lisesinde surat yüze öğretim uygulaması yoktur. Açık Öğretim Lisesinde okutulan müsterek ve seçmeli dersler Talim ve Terbiye heyeti Başkanlığınca örgün öğretime paralel olarak belirlenmiştir.Eğitim TV ve Radyo ile yapılmakta basılı materyallerle desteklenmektedir. Basılı materyaller 81 şehirde dağıtım noktası olarak belirlenmiş toplaminda 548 adet milletçe Eğitim Merkezi Müdürlüğüne kargo yolu ile gönderildiği benzeri e-kitap olarak web üzerinden de yayınlanmaktadır.

Tüm nihayet dakika haberleri amaciyla tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir