Güncel

100 Bin TL’lik Vurgun Planı Elinde Patladı! Zabıt Katibi Hapsi Boyladı

Denizli’de tek zabıt katibi görevli olduğu mahkemede mağdurları sahte evrak düzen ederek 100 bin Lira dolandırmaya çalışırken yakalandı. Akıllara durgunluk veren olayda susma hakkını kullanan zabıt katibi çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklanarak cezaevine gönderildi.

NE OLDU?

alinan bilgilere göre, olay Çivril Adliyesi’nden alana geldi. Server C., (64) vasii olduğu evlatlığı Mustafa C.’ye Hollanda’dan hususi tek banka şubesinin yatırılan özürlü maaşını alabilmek amaciyla avukatları aracılığı ile ‘vasi’ davası açtı. Dava sürecinde ise banka şubesindeki kazanç bloke altına alınarak kullanılmasına destur verilmedi. İddialara göre, Çivril barış haklar Mahkemesi’nde görülen davanın içeriğini iyi bilen aynı mahkemenin kaleminde görevli zabıt katibi Engin P., (36) adli görevli ise geçtiğimiz Cuma bugünü aile azalarından tek tanesini telefon ile arayarak banka şubesine gitmelerini ve hesaplarında 100 bin Lira bulunup, bulunmadığını sordu. Bunun üstüne Server C., eşini de yanına alarak bankaya gidip mevzubahis hesabı denetim etti ve hesapta 100 bin Lira olduğunu ama bloke uygulandığı amaciyla parayı çekemeyeceklerini öğrendi. Banka görevlileri hesaptaki blokenin kaldırılması amaciyla mahkemeden yazılı evrak getirilmesi gerektiğini söylediler. Bunun üstüne Server C., ve eşi Engin P., ile tekrar telefon ile bağlantıya geçerek adliyeye gittiler.

“SAVCILIK KALEMİNDEN DOLANDIRILMAYA ÇALIŞILDIĞIMIZI ÖĞRENDİK”

Server C., poliste verdiği ifadesinde Engin P., ile yaptıkları görüşmede aralarında geçen konuşmaları ise şöyle anlattı:

“Adliyeye gidip kendisi ile (Engin P.,) hükumet konağı merdivenlerinde görüştük. Görüşmede Engin P., bize tek evrak uzatarak ‘Alın bununla birlikte bankaya gidin ve paranızı alın. Parayı aldıktan ardindan buraya gelin, parayı dosyanın içerisine koyacağız. Haftaya Cuma bugünü gelerek paranızı alacaksınız’ dedi. Bankaya gittik banka görevlisi telefon ile tek yerden teyit aldıktan ardindan parayı bize verdi. Parayı aldıktan ardindan Engin P.’ye parayı saglamak amaciyla adliyeye gittik ama Engin P.’den şüphelendiğimiz amaciyla parayı verirken yanımızda başkaları da bulunsun, olaya şahitlik etsin istedik. Bunun amaciyla savcılık kalemine gittikçe odada ki memurlara olayı anlattık. Orada dolandırılmaya çalışıldığımızı ve evrakta düzmececilik yapıldığını öğrendik. Bunun üstüne bizde Engin P.,’den şikayetçi olduk.”

ZABIT KATİBİ POLİSTE SUSMA HAKKINI KULLANDI

Banka görevlileri ve Server C.’nin eşi Nerves C.’nin de Çivril Cumhuriyet Savcılığı direktifi ile ifadesinin alınması üstüne Engin P., dört ocakta Cuma bugünü görevli olduğu barış haklar Mahkemesi kaleminde savcılık direktifi ile zabita tarafından ‘resmi belgede düzmececilik ve nitelikli dolandırıcılık’ suçlaması ile gözaltına alındı. Engin P., poliste susma hakkını kullanırken, savcılıkta ifade verdiği belirtildi. Engin P., işlemlerinin derhal peşinden derhal sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklanarak karar evine gönderildi.

Server C., ve eşi Nerves C.’nin zabıt katibi ile alakalı ki şikayetlerinin ayni ritimde devam ettiği bildirildi. – DENİZLİ

Kaynak: İHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir