Güncel

Vatandaşlar, 10 Metre İleride Duran Kayıp İlanındaki Çocuğu Fark Edemedi

Bursa’nın Gemlik kazasinda web üzerinden yayın yapan mahalli tek tv kanalının yaptığı yasamsal deney alaka çekti. minik tek bay çocuğun kayıp olduğuna baz alinarak ilanı alan vatandaşlardan çok azı, 10 metre ileride duran ilandaki çocuğu ayrım etti.

Gemlik’te yapılan yasamsal deneyde, 8 yaşında olan bay çocuğunun resimi çekilerek, kayıp olduğuna baz alinarak duyuru hazırlandı. İlan, ilçenin en yoğun noktalarından var olan İstiklal Caddesi’nde dağıtıldı. Bazılarının ilana tepkisiz kaldığı görüldü. İlanı alanlar ise inceledi. ama Bir hayli kişi, 10 metre ileride duran ilandaki kayıp olduğu anlatilan çocuğu ayrım etmedi.

SOSYAL DENEY, yasamsal MEDYADA BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ

İlanı alan, ama çocuğu göremeyen vatandaşlar, caddenin nihayetinde durduruldu. Vatandaşlara, bunun tek yasamsal deney olduğu anlatıldı. Çocuğun kaybolmadığına sevinen vatandaşlar, dikkatsiz davrandıkları içinse üzüldü. yasamsal deney videosu, yasamsal medyada da yoğun alaka gördü.

“İNSANLAR DİKKAT ETMİYOR”

yasamsal deneyi hazırlayan ekibin başında var olan Serkan Kaynar, “Sosyal deneyi ne yazık ki, nihayet vakitlerde bu tip ilanların sayısının artmasından dolayı yaptık. İlanların sayısı çok fazla olduğu amaciyla Bir hayli insan dikkat etmiyor. Yalnızca yasamsal medyada paylaşıp geçiyorlar. Ama bu hayatın tek de gerçekleri var, bu gerçekleri unutmamamız gerekiyor. Belki o ilandaki kişiyi ve çocuğu siz de görebilirsiniz” diyerek, yurttaşları empati yapmaya çağırdı.

Kaynak: DHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir