Güncel

Son dakika… Teröre ağır darbe! 27 terörist öldürüldü

  • social-facebook
  • social-twitter
  • social-googleplus
Milli müdafaa Bakanlığı nihayet tek haftada düzen eden operasyonlarda 27 teröristin tesirsiz vaziyete getirildiğini duyurdu.

Milli müdafaa Bakanlığı (MSB), nihayet tek hafta içinde vatan içinde ve dışında 27 teröristin tesirsiz vaziyete getirildiğini bildirdi. Münbiç’teki bütün pkk terör örgütü mensuplarının bölgeyi terk etmesine baz alinarak faaliyetlere ise ayni ritimde devam edileceği kaydedildi.
MSB, haftalık medya bültenini yayımladı. Bakanlıktan yayımlanan bildiride, “Milli müdafaa Bakanı Hulusi Akar, İzmir sema Eğitim Komutanlığında icra edilen Komutanlar Toplantısına katılmıştır. bakanimiz Akar başkanlığındaki toplantıya, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, sema Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz, Ege silahlı güç Komutanı Orgeneral Abdullah Recep ile sema Kuvvetleri Komutanlığında görevli generaller katılmıştır. Toplantıda, sema Kuvvetleri Komutanlığının sene içindeki faaliyetlerinin yanı sıra harekât yeteneği ve başka alakalı konular ele alınmıştır.

Ebedi Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin 99’uncu sene dönümü kutlamaları kapsamında, Anıtkabir’de Çelenk Koyma merasimi ve müteakiben Atatürk Garnizon Koşusu icra edilmiştir. ulusal müdafaa Bakanı Hulusi Akar, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında düzen eden müdafaa Sanayii İcra Komitesi toplantısına katılmıştır” bilgisini paylaştı.

Yayımlanan haftalık bültende, “Türk Silahlı Kuvvetleri, ülkemizin ve milletimizin güvenliğini sağlamak maksadıyla, vatan içinde ve vatan dışında PKK/KCK/PYD-YPG başta olmak üzere DEAŞ dâhil pkk terör örgütlerine karşı mücadelesini kararlılıkla sürdürmektedir.

Geçtiğimiz asama içinde (21 – 28 Aralık 2018), PKK/KCK pkk terör örgütünün devamlı barınma alanı ve vatan dahil kismina geçiş güzergâhı olarak kullandığı Diyarbakır, Bingöl ve Şırnak’ta yürütülen ortada çaplı operasyonlara aralıksız ayni ritimde devam edilmiştir” ifadesine yer verildi.

“YURT İÇİNDE VE DIŞINDA 27 TERÖRİST ETKİSİZ vaziyete GETİRİLMİŞ” 

MSB’den yapılan bilgilendirmede, “İki adet piyade tüfeği, tek adet 60 mm.lik havan, tek adet av tüfeği, tek adet AT-4 tanksavar füze, 324 adet çeşitli hafif silah mühimmatı, 75 adet av tüfeği fişeği, dört adet çeşitli telsiz, tek adet gece görüş gözlüğü, üç adet el dürbünü ile el yapımı patlayıcı madde yapımında kullanılmak üzere hazırlanmış tek adet antipersonel mayını, 192 kilogram amonyum nitrat, tek kilogram C-4 patlayıcı madde, 35 adet LPG tüp ve dört adet el bombası ele geçirilmiş, dokuz adet el yapımı patlayıcı madde imha edilmiştir. Teröristler tarafından kullanılan 12 adet silah mevzii, sığınak ve depo kullanılamaz vaziyete getirilmiştir.

“BİR KAHRAMAN SİLAH ARKADAŞIMIZ YARALANMIŞTIR”

Hudut güvenliği, alınan tedbirler artırılarak sınır birliklerimiz tarafından 7 vakit 24 saat asalına göre sağlanmaktadır. sınır birliklerimize baz alinarak her biçimde taciz ve saldırılara yasal müdafaa çerçevesinde tereddütsüz olarak hatıranda karşılık verilmektedir. PKK/KCK pkk terör örgütünün finans kaynaklarından kaçakçılık ve uyuşturucu ile mücadele vermeye baz alinarak sınır hattında alınan tedbirler ve icra edilen operasyonlar neticesinde, 690 paket kaçak sigara, 43,5 kilogram uyuşturucu, 660 adet çeşitli silah ve 25 adet gsm telefonu ele geçirilmiştir. sınır kontrolleri kapsamında faal tedbirler alınmaya ayni ritimde devam edilmektedir. Azim ve kararlılıkla icra edilen operasyonlarla PKK/KCK pkk terör örgütü üzerinde oluşturulan baskı neticesinde, örgütün hür devinim etmesi ve eylem yeteneği kısıtlanmıştır.

Suriye’nin kuzeyinde icra edilen harekât kapsamında, “Hudut güvenliğini tesis etmek, DEAŞ pkk terör Örgütünün tehdit ve saldırılarını önlemek, yerinden edilmiş kimselerin yurtlarına dönüşüne katkı sağlamak maksadıyla icra edilen Fırat Kalkanı Harekâtında, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından desteklenen Özgür Suriye Ordusu’nun yoğun ve kararlı mücadelesi sayesinde Azez-Cerablus arasında bulunan toplaminda 243 meskûn mahal ve 2.015 km’lik alan denetim altına alınmıştır. Bab kisminda patlayıcı ve mayın arama/temizleme çalışmaları sürdürülürken; PKK/KCK/PYD-YPG yasadisi unsurlarının Münbiç’ten batıya doğru olabilecek saldırılarını durdurmaya baz alinarak alınan tedbirlerin uygulanmasına hassasiyetle ayni ritimde devam edilmektedir. alanda yürütülen normalleşme (altyapı, üstyapı, mahalli idarelerin desteklenmesi vb.) çalışmalarına katkı sağlanmaktadır.

İdlib Bölgesinde, Astana mutabakatı kapsamında ateşkesin etkinliğinin artırılması, çatışmaların sona erdirilmesi, beşeri yardımların gereksinim sahiplerine ulaştırılması, yerlerinden edilenlerin hanelerine dönüşü amaciyla ahenk gösteren şartların sağlanması ve ihtilafın barışçıl yollarla çözülmesi amaciyla ahenk gösteren koşulların oluşturulmasına destek sağlamak maksadıyla, Türk Silahlı Kuvvetleri birlikleri Gerginliği Azaltma denetim Gücü olarak görev yapmaktadır.

Bu kapsamda; Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından 13 Ekim 2017 tarihinden bu yana kurulan 12 rasat Noktasında faaliyetlere ayni ritimde devam edilmektedir. Türk Silahlı Kuvvetleri, alanda çatışmaların sona erdirilerek huzur ve istikrar ortamının teminine baz alinarak faaliyetlerini, Astana’da garantör ülkelerce mutabık kalınan angajman kaideleri çerçevesinde sürdürmektedir.
İdlib Gerginliği Azaltma kisminda istikrarın temini için, garantör ülkeler tarafından imza adan 17 Eylül 2018 tarihindeki Soçi mutabakatı çerçevesinde çalışmalar sürdürülmektedir.

Zeytin Dalı Harekâtı kapsamında, “Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından, hudutlarımızda ve alanda güvenlik ve istikrarı sağlamak maksadıyla, Afrin bölgesinde, 20 ocakta 2018’de başlatılan Zeytin Dalı Harekâtı kapsamında, 12 Temmuz 2018 tarihinden bu yana göreve başlayan mahalli Kolluk Kuvvetleri faaliyetine ayni ritimde devam etmektedir. Türk Silahlı Kuvvetleri birliklerince, Kızılay, AFAD ve BM tarafından sağlanan beşeri yardımların bölgeye erişimi ile alakalı İhtiyaç duyulan destek sağlanmakta; Afrin’de hayatın normale dönmesi çalışmalarına ayni ritimde devam edilmektedir. Harekâtın başlangıcından bu yana 4.608 yasadisi tesirsiz vaziyete getirilmiştir.

Türk Silahlı Kuvvetleri ve Özgür Suriye Ordusu tarafından 18 Mart 2018 tarihi itibariyle denetim altına alınan Afrin’de mayın ve el yapımı patlayıcı arama faaliyetleri sürdürülmektedir. Harekât kapsamında bugüne civarindan 299 adet mayın ve 1.673 adet el yapımı patlayıcı imha edilmiştir. Türk Silahlı Kuvvetleri, beşeri yardımların bölgeye erişimi ile alakalı İhtiyaç duyulan desteği sağlamakta ve Afrin ve Tellef bölgelerinde tesis ettiği sahra fırınları vasıtasıyla bölgenin ekmek ihtiyacının karşılanmasına katkıda bulunmaktadır. bunun için ek olarak, Cenderis’te kurduğu Türk Silahlı Kuvvetleri aciliyetli Yardım Hastanesi ile bölge halkına sağlık hizmeti de sunulmaktadır.

Zeytin Dalı Harekâtı, ülkemizin beynelmilel hukuktan kaynaklanan hakları, BMGK’nin terörle mücadele vermeye baz alinarak özellikle 1373 (2001), 1624 (2005), 2170 (2014) ve 2178 (2014) sayılı kararları ve BM sözleşmesinin 51’inci maddesinde bulunan yasal Müdafaa Hakkı çerçevesinde, Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygılı olarak icra edilmiştir. bunun için ek olarak, harekâtın başlangıcından bu yana dini ve kültürel yapılar, tarihi yapıtlar ve arkeolojik kalıntılar ile halk yararına etkinlik gösteren tesisler de netlikle Türk Silahlı Kuvvetleri unsurları tarafından amaç alınmamıştır.

“MÜNBİÇ BÖLGESİ” 

“Türk Silahlı Kuvvetleri ve AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Silahlı Kuvvetleri unsurları tarafından, Münbiç’te şu anne civarindan altı ortak Birleşik Devriye faaliyeti icra edilmiştir. Münbiç’teki bütün pkk terör örgütü mensuplarının bölgeyi terk etmesine baz alinarak faaliyetlere ayni ritimde devam edilecektir. Bölgedeki gelişmeler yakından takip edilmektedir” denildi.

Bilgilendirmede, “Türk Silahlı Kuvvetleri, T.C. Devletinin dogruluk ve menfaatlerini savunmak ve vatandaşlarının can güvenliğini sağlamak maksadıyla, ulusal birliğimizi ve bölünmez bütünlüğümüzü amaç alan başta FETÖ/PDY, PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ pkk terör örgütü olmak üzere bütün pkk terör örgütleriyle mücadelesini, vatan içi ve vatan dışında kesintisiz olarak en nihayet yasadisi tesirsiz hâle getirilinceye civarindan sürdürme azim ve kararlılığındadır” ifadelerine yer verildi. İHA

Tüm nihayet dakika haberleri amaciyla tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir