Dünya

NATO dışişleri bakanları Rusya için toplandı

NATO üyesi ülkelerin dışişleri bakanları, ağırlıklı olarak Ukrayna ile Rusya arasında Azak Denizi’ndeki krizi ve ortada Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması (INF) konularını görüşmek üzere iki hergün toplantı kapsamında Brüksel’de tek araya geldi.

Toplantıda Türkiye’yi Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu temsil ediyor. Çavuşoğlu’nun toplantı kapsamında Bir takım mevkidaşlarıyla ikili müzakereler yapması bekleniyor.

Müttefikler, evvel oturumda Ukrayna ile Rusya arasındaki krizi ele alacak. Oturuma Ukrayna Dışişleri Bakanı Pavel Klimkin ve Gürcistan Dışişleri Bakanı Davit Zalkaliani de katılacak.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu da toplantıya katıldı. AA

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu da toplantıya katıldı. AA

RUSYA’YA GEMİLERİ VE DENİZCİLERİ BIRAKMA ÇAĞRISI

Açılış seansında konuşan NATO genel Sekreteri Jens Stoltenberg, müttefiklerin Rusya’nın Kırım’ı kanun dışı ilhakını desteklemediğini ve desteklemeyeceğini vurguladı.

Stoltenberg, Azak Denizi’ndeki krize ait Rusya’ya baz alinarak çağrısını yineledi. Stoltenberg, “Rusya’ya seyrüsefer serbestisine saygı duyması ve Ukrayna’ya ait denizcileri ve gemileri en kısa müddette hür bırakması çağrısında bulunuyoruz” diye konuştu.

AA

AA

Stoltenberg, ayrıca, NATO‘nun Ukrayna’nın ve Gürcistan’ın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne tam destek verdiğini sözlerine ekledi

İki vakit sürecek toplantının başka gündem maddeleri arasında ortada doğu ve şimal Afrika’daki güvenlik tehditleri, batı Balkanlar ve NATO‘nun Irak’ta mahalli güçlere eğitim veren misyonu bulunuyor.

Toplantı, yarın Afganistan’daki “Kararlı Destek Misyonu”na ait tek değerlendirmenin derhal peşinden nihayet bulacak. AA

Tüm nihayet dakika haberleri amaciyla tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir