Güncel

68 Yıllık Hayal Gerçek Oluyor! Salarha Tüneli’nde Sona Gelindi

Rize’nin 68 senelik hayali var olan ve tamamlandığında şehrin kuzeyle güneyini en kısa güzergahtan birbirine bağlayarak ulaşımı kolaylaştıracak 2,9 kilometrelik çift tüplü Salarha Tüneli’nde sona yaklaşılıyor. Tünel çalışmalarında ışığın görünmesine tek tüpte 480, başka tüpte ise 680 metre kaldı. tabanın yumuşaklığı hasebiyle gün içinde vasati 1,5 metre kazı gerçekleştirilebilen tünelde istikbal sene ziya görünecek.

Türkiye’nin engebeli ve en çok arazi yapısına sahip illerinden biri var olan ve kent merkezinin 3’de 1’i deniz dolgusuna inşa edilen Rize’de, dağ ile deniz arasına sıkışan kent merkezini güneye açmak amaciyla çalışma başlatıldı. şehrin kuzeyle güneyini en kısa güzergahtan birbirine bağlamak amaciyla evvel olarak 1950’li senelerin nihayetinde gündeme gelen Rize cenup Çevre Yolu, Dağbaşı Küçükçayır bağlantı yolları ve Salarha Tüneli projesi hazırlandı.

İLK DELME İŞLEMİNE 2015 YILINDA BAŞLANDI

Proje ile 40 köy ve iki beldeyi içerisinde bulunduran ve kent içinden geçen 12 kilometrelik yolla ulaşılan Salarha Vadisi’ne, 2,9 kilometre uzunluğunda çift tüp tünel yapımı amaciyla 2015 senesi Ekim ayında ihaleyi alan İntekar firması tarafından delme işlemine başlandı. Tünel Şefi yer bilimi Mühendisi Şafak Ataç’ın öncülüğünde 50 kişilik ekiple yürütülen çalışma da tabanın yumuşaklığı hasebiyle gün içinde vasati 1,5 metre tünel kazısı gerçekleştirilebiliyor. Rize kent merkezinin kuzeyi ile güneyini birbirine bağlayacak var olan tünel, Dalyan mahallesi ile Dörtyol Köyü arasındaki 12 kilometrelik mesafeyi 2,9 kilometreye düşürecek. Rize’nin 68 senelik hayali var olan çift tüplü Salarha Tüneli’nde sona yaklaşılıyor. Tünel çalışmalarında ışığın görünmesine tek tüpte 480, başka tüpte ise 680 metre kaldı. 91 milyon 694 bin liraya esya olacak tünel inşaatında istikbal sene ziya görünecek.

“BİR DÖNEM BOLU DAĞI TÜNELİ KONUŞULURDU”

AK Parti Rize mebus Muhammed Avcı, Salarha Tüneli ile alakalı açıklamalarda bulundu. Avcı, 15 sene öncesine civarindan ulaşım akslarını deşarj olan tünel projelerinin ‘hayal’ olarak nitelendirildiğini söyledi. Avcı, Rize-Erzurum arasındaki 14,3 kilometre uzunluğundaki Ovit Tüneli’nin de bölgenin hayali olduğuna dikkat çekti ve “Hatta Osmanlı’nın nihayet dönemlerinde de konuşulduğuna değin belgeler var. Biz tek hayalimizi gerçekleştirmiş olduk. Türkiye’de 14 kilometrelik tünellerin yapılıyor olması nasıl tek devrimin gerçekleşmiş olduğunu bizlere gösteriyor. tek asama bu ülkede Bolu Dağı Tüneli konuşulurdu. O vakit amaciyla 2,5-3 kilometrelik tüneller çok hatri sayilir büyüklükte işlerdi. bu erken ise biz 14 kilometrelik tek tüneli açmış durumdayız. Bunu da AK Parti ve Recep Tayyip Erdoğan sayesinde gerçekleştirdik” dedi.

“RİZE’Yİ İÇ BÖLGELERE TAŞIMIŞ OLACAĞIZ”

Rize kent merkezinin çok yakın tek vakitte 2,9 kilometrelik çift tüplü tek tünele kavuşacağını belirten Avcı, Salarha tünelinde çalışmalarımız yoğun tek şekilde ayni ritimde devam ettiğini belirterek “Bir tüpte ışığı görmemize 480 metre başka tüpte ise 680 metrelik tek ara kaldı. İnşallah çok yakın tek vakit dilimi içinde Salarha tünelini hizmete geçireceğiz” müjdesini verdi. Avcı bu sayede hemide Rize’nin kent trafiğini deşarj olmuş ayni vakitte da Rize merkezinin dahada dahil bölgelere doğru taşınmış olacağını söyledi. “Özellikle çıkış bölgesi var olan Dalyan’da Bir takım kamulaştırma problemleri var” diyen Avcı “Mahkeme kararlarının tesis edilmesini bekliyoruz. Mahkeme kararının derhal peşinden cenup Çevre Yolu ile birlikte Salarha’yı tünel aracılığıyla Rize ile buluşturmuş olacağız” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir