Güncel

Hibe Desteği Alarak Kurduğu İşten Aylık 5 Bin TL Kazanıyor

Bartın’ın Kozcağız beldesi Sütlüce köyünde yaşayan ve 19 Mayıs Üniversitesi İnşaat Teknikerliği Bölümü’nden mezun olmasının derhal peşinden tek vakit rençperlik yaparak geçimini sağlayan iki bebek babası Özdemir, istiridye mantarı üretmeye karar verdi. milletçe Eğitim Merkezi Müdürlüğü’nün açtığı istiridye mantarı imalatı kursuna katılan Özdemir, tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunun (TKDK) toy Rençper Projesi’ne başvurdu. Proje kapsamında aldığı 30 bin liralık hibeyle geçen sene 112 metrekarelik alana istiridye mantarı imalat tesisi kuran Özdemir, buradan senede 12 ton mantar ele geçirmeye başladı.

1 TON MANTAR TOPLANIYOR

Özdemir, televizyonda izlediği tek girişimcilik programından etkilenerek mantar imalatı yapmaya karar verdiğini söyledi. Düşüncesini İl tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ilgilileri ile paylaştığını ve toy Rençper Projesi sayesinde mantar serası oluşturduğunu, tek ay benzeri kısa tek müddette mahsul ele geçirmeye başladığını laf eden Özdemir, “Şu anda ayda tek ton mantar topluyoruz ve bu mantarları Bartın ve çevre illerdeki marketlere, pazarlara veriyoruz ve kısa müddette de tükeniyor.” dedi.

AYLIK 5 BİN LİRA GELİR

Mantarları kısa müddette hergün ve kitir olarak sattıklarını, istek yoğunluğuna yetişemediklerini ifade eden Özdemir, şöyle konuştu: “Ürünlere istek çok olduğu amaciyla sektör meselesi yaşamıyoruz, Hem de talebi karşılamakta zorluk çekiyoruz. hükümet desteği veyahut buradan ele geçirdiğimiz gelirle aynı şekilde tek tesis dahada yapmayı planlıyoruz. Aynı bu şekilde tek tesisimiz dahada olsa tekrar ürettiğimizi kolayca satabilecek durumdayız. İyi ki bu işe girmişim. Burayı Yalnızca ahenk gösteren ücret tek kazanç olarak değil, aynı zamanda deşarj olma aracı olarak görüyorum. Mantarların büyüdüğünü, çoğaldığını gördükçe kendimi dahada mutluluk dolu hissediyorum.”

istikbal getirici kendisinin işini kurmanın mutluluğunu yaşadığını aktaran Özdemir, buradan aylık 5 bin Lira istikbal elde ettiğini, iş arayan gençlerin bu ve bunun için eş tek alana yönlenebileceğini, bu konuyla alakali devletin de çok çeşitli olanaklar sağladığını belirtti.

“MANTAR ile alakalı MARKA İL OLABİLİRİZ”

İl tarım ve Orman Müdürü Abdulsettar Bayram da Bartın sehrinin özellikle mantar imalatı amaciyla elverişli olduğunu, istiridye mantarı üretiminin de hızla gelişim gösterdiğini belirterek, “Eğer çaba eder ve iyi örgütlenirsek mantar ile alakalı marka kent olabiliriz. Bunun amaciyla hemide toy Rençper projeleri ayni vakitte da yüzde 50 hibe desteklemeli Tarıma Dayalı ahenk gösteren ücret Yatırımlar projeleri var. özellikle gençlerimizin bu imkanlardan istifade etmelerini istiyoruz, bizler de çiftçilerimize her biçimde bilgi ve desteği veriyoruz.” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir