Güncel

Hadi ipucu sorusu 13 Kasım: Lidyalıların başlatıp Perslerin geliştirdiği yol nedir? 12.30 Hadi ipucu yanıtı

Hadi emare sorusu, Hadi ekibi tarafından yasamsal medya üzerinden yayınlandı ve “Heredot’un ‘Tarih’ adli eserinde bahsettiği, Lidyalıların başlatıp Perslerin geliştirdiği yol” işaret edildi. canlı kazanç ödüllü bilgi yarışması Hadi, AppStore ve Google Play üzerinden oynanıyor. yarışma her vakit saat 20.30’da, Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe ve Cuma günleri ise 12.30 ve 20.30’da düzenleniyor. Katılımcılar canlı olarak suallen suallere cevap veriyor. 12 suale da doğru cevap veren katılımcılar hatri sayilir büyüklükte armağanı aralarında paylaşıyor. bu erken saat 12.30’daki Hadi amaciyla emare olarak Lidyalıların başlatıp Perslerin geliştirdiği yollar nedir?

HADİ İPUCU: HEREDOT’UN ‘TARİH’ İSİMLİ ESERİNDE BAHSETTİĞİ, LİDYALILARIN BAŞLATIP PERSLERİN GELİŞTİRDİĞİ YOL

Heredot’un ‘Tarih’ adli eserinde bahsettiği, Lidyalıların başlatıp Perslerin geliştirdiği yollar “Kral Yolu”dur.

KRAL YOLU NEDİR?

Kral Yolu veyahut tam ismi ile Pers Kral Yolu Pers İmparatorluğu kralı I. Darius vaktinde MÖ 5. yüzyılda onarılmış ve tekrar düzen etmiş tek antik anayoldur. Bu yollar hatri sayilir büyüklükte imparatorluk süresince Efes’den Persepolis’e civarindan hızlı ulaşımı kolaylaştırmak amaciyla yapmıştır. Bu kuryeler yedi gün içinde 2.699 kilometre yolcu edebiliyorlardı. Yunan tarihçi Herodot, “Dünya’da Pers kuryelerinden dahada hızlı yolcu eden başka tek şey yoktur.” cümleleri ile onları övmektedir. eş tek şekilde, “Ne kar ne yağmur ne sıcaklık ne de gecenin karanlığı onların görevlerini yapmalarına engeldi.” cümlesi ise bu kuryelerin gayriresmî sloganlarıydı.

Yolun seyri Herodotus’un yazılarından, arkeolojik araştırmalardan ve tarihi kayıtlardan yararlanılarak tekrar yapılmıştır. Batıda Sardis ve Efes’ten başlayarak (Türkiye’de İzmir’in 95 kilometre civarindan doğusunda), doğuya doğru şu anki Türkiye’nin ortada şimal kısmından Asur’un başkenti Ninova’ya (şu anki Musul, Irak) varmaktadır, dahada ardindan Babil’in (şu anki Bağdat, Irak) güneyine geçmektedir. Babil’in yakınından, yolun iki ayrı yola ayrıldığı düşünülmektedir, tek tanesi kuzeybatıya dahada ardindan batıdan Ecbatana ve oradan da İpek Yolu ile birlikte gitmektedir, başka yollar ise doğuya ayni ritimde devam ederek Pers başkenti Susa’ya (şu anki İran) ulaşmaktadır ve dahada ardindan güneydoğudan Persepolis geçmektedir.

Yolun Pers İmparatorluğu’ndaki şehirler arasında en basit veyahut en kısa yolu takip etmemesinden dolayı, arkeologlar yolun en batı bölümünün Asur kralları tarafından yapıldığını düşünmektedirler çünkü yollar Daha önceki imparatorluğun kalbine doğru gitmektedir. İlk çağ’da batı Anadolu’da, Gediz ve Menderes nehirleri arasındaki alanda kurulan Lidyalılar, Efes’ten Mezopotamya’ya civarindan uzanan Kral Yolu denilen meşhur ticaret yolunu yapmışlardır. Bu yollar sayesinde doğubatı arasında ticaret ve kültürel etkileşim hızlanmıştır. Lidya Uygarlığı, Kral Yolu sayesinde ekonomi,bilim,sanat,kültür ve ticaret alanlarında çok mühim ilerlemeler kaydetmişti.Daha doğu taraftaki parçaları ise (şu anki İran) hatri sayilir büyüklükte ticaret yolu İpek Yolu ile kesişmektedir.

Ancak, I. Darius şu vakit bildiğimiz Kral Yolu’nu yapmış var olan kişidir. yollar tabanını iyileştirerek ve parçaları birleştirerek tek bütün haline getirmiştir. evvela krallığın elçileri amaciyla hızlı tek ulaşımda ortamı sağlamıştır.

Darius’un geliştirmiş olduğu yollar öylesine mühim tek antik eserdir ki Roma vaktinde da kullanılmaya ayni ritimde devam edilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir