Ekonomi

Yeni ekonomi modeli yarın açıklanacak

Hazine ve Maliye Bakanlığından yapılan açıklamada, kamuoyuna dahada evvel açıkladıkları benzeri ortada vadeli tasarı ile alakalı çalışmaların bütün hızıyla ayni ritimde devam ettiği vurgulanarak, “Toplumun değişik kesimleriyle tek araya gelerek OVP’ye baz teşkil eden parametreler amaciyla istişarelerimiz sürmektedir. Bu kapsamda Bir gün evvel Bakanlığımız içerisinde alakalı paydaşların ve akademisyenlerimizin bulunduğu mühim tek çalıştay gerçekleştirilmiştir. ortada Vadeli tasarı kapsamında 2019 senesi büyümesinin yüzde 3-yüzde dört aralığında olması, enflasyonun en kısa müddette tek haneye inmesi amaciyla kuvvetli tek politika birleşimi ve önlem seti OVP kapsamında ayrıntılı olarak planlanacaktır. Cari açığın ise yüzde dört civarlarında dengeleneceği beklenmektedir” ifadelerine yer verildi.

“BÜTÇE AÇIĞI YÜZDE 1,5’LAR SEVİYESİNDE SINIRLANDIRILACAK”

Kamuda bu sene başlatılan tasarruf programının ortada vadede ayni ritimde devam edeceği kaydedilen izahta şöyle denildi:
“Bütçe açığı ise yüzde 1,5’lar düzeyinde sınırlandırılacak, özellikle altyapı yatırımlarımızda vatan dışı kazanç saglama ve yabancı yatırımcı koşulu ile ilerlenecektir. Kamudaki tasarruf ve dengeli ahenk gösteren ücret yapı ile hazine borç çevirme oranları yüzde 100’lerin altına indirilecektir. 2018 yılının art var olan bölümünde ise dahada evvel açıkladığımız ve tek müddettir üzerinde çalıştığımız 35 milyar Lira tasarruf ve istikbal arttırıcı önlem ile FDF’nın 5 milyar TL’ye yükselmesi, sene bundan sonraki aylarında kredi roll over oranının yüzde 100 olması (yıl sonu dahil borç çevirme oranının yüzde 104 olması), bütçe açığının ise sene başında açıklanan program ile paralel olarak yüzde 2’nin altında olması hedeflenmektedir. sene sonuna civarindan mali siyasetler ile alakalı aksiyonlarımız ile bu amaçlari gerçekleştirmek esas amacımız olacaktır. Türk bankacılık sistemi sağlam kapital yapısı ve bilançosuyla finansal dalgalanmaları geçmişte olduğu benzeri bugünde faal tek biçimde yönetebilecek konumdadır.

Piyasada bankalarımız ve şirketlerimizle alakalı yapılan spekülatif açıklamaların aksine kur ve likidite rizikosu ile alakalı tek mesele görülmediği denetleyici kurumlarımız tarafından da itinali olarak yayınlanan raporlarda gözükmektedir. Yatırımcılar ve halkımızın bu söylentilerden ziyade hakikat vaziyeti yansıtan raporlara saygınlık etmesini öneri ederiz. Gerçekleştirilen bütün istişare toplantıları çerçevesinde kurgulanan tertemiz ekonomi modeline ait çerçeve yarın Sayın Bakanımız Berat Albayrak tarafından halkoyu ile paylaşılacaktır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir