Gündem Haberleri

Oyak ve Renault devam diyor

OYAK ve hayat otomobil endüstrisinin en hatri sayilir büyüklükte oyuncularından Renault Grubu yarım asırlık ortaklığını yeniledi. 26 Haziran’da Fransa’da yapılan imzasini töreninde taraflar ‘uyumlu ve kuvvetli işbirliğine 27 sene dahada devam’ kararı verdi.

OYAK ve hayat otomobil endüstrisinin en hatri sayilir büyüklükte oyuncularından Renault Grubu arasındaki 50 senelik ortaklık güven tazeledi. MAİS Motorlu otomobiller İmal ve Satış A.Ş ile OYAK Renault oto Fabrikaları’nın iki hissedarı 26 Haziran 2018’de Fransa’da imzaladıkları tertemiz ortaklık sözleşmesi ile ‘uyumlu ve kuvvetli işbirliğine 27 sene dahada devam’ kararı aldı.

oyak-renault-megane-sedan-kopya

Türk otomobil endüstrisinin en köklü işbirliklerinden biri var olan Oyak-Renault, tertemiz döneme taşıyan sözleşme, Renault Grubu’nun Türkiye’deki endüstriyel ve ticari faaliyetlerini kapsıyor. MAİS, Renault ve Dacia marka otomobillerin satış ve satış sonrası, yedek parça ve servis hizmetlerini yürütmeye ayni ritimde devam edecek. OYAK Renault da araç, motor ve vites kutusunun imalat ve ihracatında kilit oyun oynamayı sürdürecek. Bu tertemiz sözleşme ile her iki tarafın pay nispet dağılımında tek farklık olmuyor (MAİS’te Q OYAK, I Renault Grubu; OYAK Renault’da Q Renault Grubu, I OYAK). tertemiz sözleşme, müsterek amaçlari Türkiye’de endüstriyel ve ticari liderliklerini sürdürmek var olan iki müsterek arasındaki ilişkilerin sağlamlığını delil eder nitelikte.

oyak-gm-suleyman-savas-erdem-renault-grubu-operasyondan-sorumlu-genel-mudur-ve-icra-komitesi-uyesi-thierry-bollore-kopya

Yeni ortaklık anlaşmasını değerlendiren OYAK genel Müdürü Süleyman harp Erdem şunları söyledi: “Küresel tek oyuncu olarak OYAK ve grup şirketlerinin etkinliği, verimliliği ve karlılığını artıracak uygulamaları devreye alıyoruz. Otomotiv, en önem verdiğimiz faaliyetlerimiz arasında yer alıyor. Renault Grubu ile ortaklığımızı, bu sözleşme ile 27 sene dahada uzatmış bulunuyoruz. Bu birlikteliğin her iki gruba olduğu kadar, ülkemiz ekonomisine de mühim tek katma kıymet sağlayacak olmasından hatri sayilir büyüklükte heyecan ve gurur duyuyoruz. Otomotiv, takriben 150 milyar dolar var olan dışsatım hacminden aldığı yüzde 21’lik pay ile lider sektör. OYAK Renault, 288 bin adetlik dışsatım ile oto ihracatında 1’inci sırada yer alıyor. İç pazara gelince, Türk tüketicisinin OYAK ve Renault’ya var olan güveninin tek göstergesi olarak 2017 yılını lider marka olarak tamamladık. Bu başarı, iki grup arasındaki sağlam işbirliği ve ortaklığın tek meyvesi. Bu anlaşma ile başlayacak tertemiz dönemde otomobil grubu şirketlerinin karlılıklarında da mühim gelişme ve iyileşmeler sağlanacaktır. Yenilenen sözleşmenin, tertemiz başarıları beraberinde getireceğinden şüphemiz yok. Türkiye’nin geleceğine güveniyoruz ve yatırımlarımıza hız kesmeden ayni ritimde devam edeceğiz.”

oyak-renault-2018-megane-kopya

Renault Grubu Operasyondan sorumlu genel Müdür ve İcra Komitesi Üyesi Thierry Bolloré de şunları kaydetti: “Renault Grubu, anlaşmanın yenilenmesiyle bu erken Türkiye’deki tarihinde tertemiz tek sayfa açıyor. 50 senedir yer aldığımız ve hali hazırda Renault ve Dacia markalarımızla etkinlik gösterdiğimiz Türkiye’de MAİS’in katkılarıyla lider konumdayız. ülkemiz globalde de Renault Grubu’nun 6. hatri sayilir büyüklükte pazarı. aynı zamanda Türkiye’nin en hatri sayilir büyüklükte yatırımcılarından biri olup binek oto ihracatında 1. sırada yer alıyoruz. Ulaştığımız bu muvaffakiyet dinamiğini, karşılıklı güven tazelediğimiz ortağımız OYAK ile sürdürmek istiyoruz. Renault Grubu’nun ülkemiz ve Avrupa’daki başarısına katkı sağlayan Bursa’daki OYAK Renault abrikaları, kalite ve performans açısından Grup’un en iyi fabrikalarından biridir. Ortaklığımızın yenilenmesi, Renault amaciyla Türkiye’de tertemiz projeler geliştirmenin yolunu açıyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir